Materiał Partnera

Aktualne trendy w projektowaniu domów

Aktualne trendy w projektowaniu domów

Czy w projektach budowanych dziś domów można doszukać się wspólnych elementów? Oczywiście, łatwo je zauważyć, nawet nie będąc zawodowym architektem. Co zatem wyróżnia nowoczesne domy? Czy zauważalne dziś trendy utrzymają się również w przyszłości? Nasze podsumowanie i prognozy na przyszłość z tej dziedziny prezentujemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Proste formy domów

Pierwszym trendem wartym odnotowania są proste bryły. Wbrew pozorom, wcale nie jest tak, że wszystkie domy zbudowane na planie prostokąta i posiadające dach dwuspadowy wyglądają podobnie. Naszą opinię potwierdza ekspert z firmy TS-koncept: mnogość możliwych detali i wykończeń takich budynków sprawia, że mimo podobnej formy wyglądają one oryginalnie i atrakcyjnie wizualnie. Takim elementem różnicującym może być np. ciekawie zaprojektowana weranda, ale też kształty okien czy kolory farb. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się też domy z dodatkowym piętrem lub poddaszem użytkowym, które nie tylko nadaje budynkowi stylowy wygląd, ale też zwiększa metraż przestrzeni użytkowej. Drugim zauważalnym trendem jeśli chodzi o kształt domów są konstrukcje parterowe o rozbudowanej poprzez duplikację czy powielenie bryle. W obu wymienionych typach domów zwykle nie ma piwnicy.

Funkcjonalność i energooszczędność

Proste bryły domów są wyrazem funkcjonalnego podejścia do budownictwa, które można również zaobserwować w zakresie aranżacji wnętrz. Domy o prostej bryle są łatwiejsze i tańsze w zagospodarowaniu, a do tego bardziej energooszczędne. Koszty późniejszej eksploatacji projektowanego budynku odgrywają dziś bardzo dużą rolę. Dlatego coraz częściej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem jest budowa domów pasywnych, zwykle o zwartej bryle i prostym dachu. Co prawda, nie wszystkie powstające dziś domy można nazwać energooszczędnymi czy pasywnymi, bo do tego muszą być spełnione dość surowe wymogi, ale nawet w budynkach nieaspirujących do tego miana wykorzystywane są rozwiązania zmniejszające zużycie energii elektrycznej oraz jej bardziej ekologiczne źródła. Chętnie stosuje się duże przeszklenia zapewniające optymalny dopływ dziennego światła do wnętrz, a do tego nadające budynkom elegancki wygląd. W ograniczeniu strat energii pomaga również odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata. Jeśli chodzi o materiały, poza szkłem chętnie sięga się po stal, naturalne kamienie, klinkier, cegłę. Ciekawym dodatkiem są też tarasy usytuowane nad garażem oraz szklane balustrady. Jeśli chodzi o preferowaną wielkość, dominującym trendem w dzisiejszych projektach domów są mniejsze budynki do 140 m²: zarówno ze względu na wysokie ceny działek (zwłaszcza w okolicach większych miast), jak i optymalizację kosztów budowy i użytkowania domu. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy