Materiał Partnera

Charakterystyka rur spiro do wentylacji

Charakterystyka rur spiro do wentylacji

W instalacjach wentylacyjnych, rekuperacji oraz w klimatyzacji używa się rur spiro. Elementy te wykorzystuje się zarówno w mieszkaniach, jak i obiektach przemysłowych. Dopasowują się one doskonale do pozostałego osprzętu, takiego jak: anemostaty, trójniki, złączki, króćce czy wentylatory domowe. Ważne jest, żeby pamiętać o łączeniu rur spiro nyplem, który jest łatwo dostępny.

Czym są rury spiro?

Do wykonania rur spiro używa się  blachy ocynkowanej o średnicy od 80 mm do 1600 mm. Grubość materiału zależy głównie od rozmiaru elementu i wynosi od 0,4 do 1,5 mm. Przy rurach wentylacyjnych, których promień zaczyna się od 125 mm, wykonuje się dodatkowo karbonację, co zwiększa ich odporność. W przypadku niektórych obiektów stosuje się blachy kwasoodporne z dodatkiem molibdenu.

Rury spiro można podzielić ze względu na klasę szczelności. W Polsce najczęściej korzysta się z klasy B, jednak ostatnimi czasy następuje zmiana pod wpływem działań energooszczędnych, więc coraz chętniej używane są systemy wentylacji o szczelności oznaczonej literą C i D.

Co charakteryzuje rury spiro?

Charakterystyczną cechą rur spiro jest ich okrągły przekrój. Tworzą one kanał wentylacyjny, który ma zewnętrzne wzmocnienia, dzięki czemu całość instalacji jest trwała oraz sztywna. 

Żeby zwiększyć jej wytrzymałość oraz bezpieczeństwo, rury powlekane są jednolitą powłoką ochronną, co pozwala na korzystanie z nich w dowolnym środowisku – mówi pracownik firmy Projekt Wentylacja.

Bez obaw mogą być wystawiane na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, ponieważ są odporne na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Rury te zazwyczaj występują w 3 i 1,5-metrowych odcinkach, co ułatwia ich transport. Jednak zdarza się, że ze względu na swoją długość można je pomylić z przewodami typu flex. Oba produkty rozróżnia materiał, z którego są wykonane. Do produkcji rur spiro używa się stali ocynkowanej lub kwasoodpornej, te drugie, elastyczne są zaś aluminiowe.

Gdzie stosuje się rury spiro?

Głównym zastosowaniem rur spiro jest budowa skutecznego systemu wentylacji pomieszczeń. Dzięki niemu można uzyskać komfort oddychania, który jest potrzebny lokatorom mieszkań oraz użytkownikom obiektów rekreacyjnych lub galerii handlowych. Cyrkulacja powietrza jest ważna także ze względu na niedopuszczanie do zbyt wysokiego poziomu wilgoci w danym pomieszczeniu, co pozwala uniknąć rozwoju szkodliwej dla zdrowia pleśni.

Inną zaletą korzystania z rur spiro jest fakt, że są niepalne. Dzięki temu całość kanału wentylacyjnego jest odporna na niepożądane działanie ognia. Rury te cechują się łatwością montażu oraz niezbyt wygórowaną ceną, co zachęca do korzystania z ich właściwości.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy