Materiał Partnera

Czym różni się projekt koncepcyjny od wykonawczego?

Czym różni się projekt koncepcyjny od wykonawczego?

Właściwe zaprojektowanie przestrzeni jest kluczowe, by nie tylko zachwycała estetyką i byłą zgodna z panującymi trendami, ale również dawała komfort i była funkcjonalna. Dlatego też, by stworzyć miejsce idealne do odpoczynku i realizacji obowiązków, prace nad projektem powinny przebiegać wieloetapowo. Dowiedz się, jaka jest różnica między projektem koncepcyjnym na wykonawczym.

Na czym polega projekt koncepcyjny?

Stworzenie projektu koncepcyjnego poprzedza inwentaryzacja, która obejmuje dokładny pomiar pomieszczeń oraz sporządzenie rysunków technicznych. Dopiero później można przejść do drugiego etapu, jakim jest stworzenie projektu koncepcyjnego. To właśnie podczas jego tworzenia, architekci zajmą się właściwym zagospodarowaniem przestrzeni, co w praktyce oznacza m.in. wybór mebli, materiałów takich jak płytki, tapety itp., oświetlenia oraz kolorów i stylu, w którym ma zostać urządzona przestrzeń. Na tym etapie przeprowadzane są rozmowy z inwestorem o tym, jakie ma potrzeby, upodobania dotyczące wnętrz, czy zależy mu na jakiś konkretnych funkcjonalnościach itd.
Należy wiedzieć, że projekt koncepcyjny ma formę rzutów płaskich, a także wstępnych wizualizacji wnętrz. Co warto podkreślić, to z reguły są przygotowywane dwie propozycje (rzuty 2D), z których wybierany jest jeden bądź na ich podstawie tworzony jest trzeci, ostateczny – podkreśla specjalista z firmy in-Designer z Katowic.
Na tym etapie istotnym jest także przedstawienie różnych układów funkcjonalności.  

Jak wygląda projekt wykonawczy?

Aby przejść do kolejnego etapu projektowania wnętrz, inwestor musi zaakceptować projekt koncepcyjny. Gdy to nastąpi można przejść do realizacji projektu wykonawczego. W trakcie jego przygotowań, architekci opracowują szczegóły techniczne. Architekci tworzą m.in. rysunki budowlane, które mają pomóc innym specjalistom w wykonawstwie projektu. Dotyczy to np. instalacji wod.-kan., elektryki, a także projektów mebli, z których będą korzystać stolarze i inni eksperci z branży. Projekt wykonawczy zawiera także rysunki, które uwzględniają zmiany budowlane oraz konkretne wymiary pomieszczeń. Ponadto, na tym etapie rysunki powinny także zawierać m.in. projekt elektryki, w którym będzie także uwzględnione, co i gdzie jest włączane – to istotna informacja nie tylko dla specjalisty, ale także inwestora. Projekt wykonawczy zawiera również projekt podłóg (kierunek układania kafelek/desek, rodzaj powierzchni itp.), malowania ścian i sufitów podwieszanych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy