Czym są ściany ogniowe?

Montaż elementów ochrony przeciwpożarowej to jedno z najważniejszych zadań podczas realizacji inwestycji budowlanych. Dotyczy to między innymi stawiania ścian ogniowych. Podczas wykonywania zabezpieczeń na wypadek wybuchu pożaru stawką jest nie tylko zniszczenie budynków, znajdującego się w nich mienia, ale także ludzkie życie. Odpowiednie standardy bezpieczeństwa mogą zagwarantować również ściany ogniowe.
Ściana ogniowa – co to takiego?
Ścianę ogniową nazywa się także przegrodą przeciwpożarową lub ogniomurem. Jak można się domyślić, ma ona stanowić skuteczną barierę dla płomieni. Dzięki niej ogień ma bardzo utrudnioną drogę z jednej do drugiej strefy pożarowej. Przegrody takie muszą powstawać między budynkami, aby płomienie nie miały szansy rozprzestrzeniać się na sąsiednie konstrukcje.
Tego typu ściany mają też inne, ściśle określone funkcje. Do ich najważniejszych zadań należą:
- ograniczenie przepływu ciepłych mas powietrza między budynkami – zapobiega to, w przypadku pożaru w jednym pomieszczeniu, nagrzewania się sąsiednich wnętrz. Pozwala to uchronić ludzi przed poparzeniami, a materiały łatwopalne przed niekontrolowanym zapłonem;
- izolacja ognia w strefie, w której wybuchł pożar – ułatwia to akcję ratunkową, gaszenie pożaru i ewakuację ludzi.
Ściany ogniowe montuje się między budynkami mieszkalnymi, ale są też niezbędne w przypadku hal, magazynów czy zakładów produkcyjnych. Wykonuje się je chociażby w tartakach, składach węgla, przedsiębiorstwach pirotechnicznych. Stawianiem takich ścian zajmuje się między innymi firma Pirotoks z Katowic.
Czym muszą wyróżniać się ściany ogniowe?
W przypadku ogniomurów istnieją surowe wytyczne dotyczące tego, z czego i jak muszą być budowane. Zapewnia to ich wysokie parametry dotyczące ochrony przeciwpożarowej oraz gwarantuje ich skuteczność.
Ściana ogniowa musi:
- być w całości wykonana z materiałów niepalnych – wykorzystuje się do tego bloczki betonowe lub silikat;
- wystawać przynajmniej 30 cm poza zakończenie ściany zewnętrznej budynku;
- mieć klasę odporności ogniowej minimum EI 60;
- pozostawać w nienaruszonym stanie przez z góry określony czas – w jej konstrukcji nie mogą powstawać wtedy nawet drobne pęknięcia.
Materiały służące do budowy przegród przeciwpożarowych – beton komórkowy oraz silikat – muszą cechować się klasą A1, która dotyczy reakcji na ogień. Wynika to bezpośrednio z ustaleń Komisji Europejskiej. Taka klasa tych budulców oznacza, że są one niepalne, a podczas kontaktu z ogniem nie emitują szkodliwych gazów oraz nie topią się.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Radmar Radosław Pirogowicz
Drzwi wewnętrzne, zewnętrzne woj. lubelskie21-200 Parczew, 11 Listopada 73
-
Multi Finanse Patrycja Jastrzębska-Sokołowska
Budowlane materiały - wykończeniowe woj. lubuskie66-470 Kostrzyn nad Odrą, Jagiellońska 2L