Czym są zielone dachy?
Zielone dachy to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród architektów i właścicieli budynków w Polsce. Stają się one nie tylko estetycznym dodatkiem, ale przede wszystkim korzystnie wpływają na zdrowie mieszkańców i środowisko naturalne. W artykule przedstawiamy, czym są zielone dachy, jakie są ich zalety oraz jakie projekty realizowane są w Polsce.
Zasada działania i rodzaje zielonych dachów
Zielone dachy w Warszawie to konstrukcje, na których rosną rośliny. Dzięki temu stają się one o wiele bardziej ekologiczne niż tradycyjne dachy pokryte np. dachówką czy papą. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje zielonych dachów – intensywne i ekstensywne. Intensywne to takie, na których rosną drzewa, krzewy i inne rośliny o większym systemie korzeniowym, natomiast ekstensywne to te z trawnikami lub roślinnością niską, taką jak mchy czy sukulenty.
Przeczytaj również: Do czego w budownictwie wykorzystuje się tłuczeń?
Zalety zielonych dachów
Wśród zalet zielonych dachów można wymienić wiele aspektów – zarówno dla użytkowników budynków, jak i dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim, rosnące na nich rośliny przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, ponieważ produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Ponadto, zielone dachy mają zdolność zatrzymywania deszczówki, co może przeciwdziałać powodziom w miastach oraz obniżać koszty zużycia wody. Dodatkowo, stanowią one doskonałą izolację termiczną, dzięki której latem jest chłodniej wewnątrz budynków, a zimą cieplej. Wreszcie, tworzą one przestrzeń dla owadów i ptaków, wspierając bioróżnorodność miejską.
Przeczytaj również: Jakie zastosowanie mają geosyntetyki?
Przykłady zielonych dachów w Polsce
W Polsce coraz więcej budynków zostaje wyposażonych w zielone dachy. Przykładem takiego rozwiązania jest budynek biurowy "Fuzja" we Wrocławiu, którego dach pokryty jest roślinnością intensywną. Na terenie Warszawy znaleźć można również wiele innych projektów z zielonymi dachami, takich jak ekologiczny żłobek "Akademia Malucha" czy budynek mieszkalny "Green Point". W Krakowie również można spotkać się z tym ekologicznym rozwiązaniem – przykładem jest tutaj Centrum Kongresowe ICE, którego dach został obsadzony trawą i innymi roślinami niskimi.
Przeczytaj również: Czym powinna się charakteryzować dobra blachodachówka?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana