Dachowe płyty izolacyjne. Właściwości

Podstawową rolą pokrycia dachowego jest osłona wnętrza budynku przed opadami atmosferycznymi. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyne jego zadanie. Jako zwieńczenie budynku i zamknięcie jego bryły, dach pełni również funkcję izolatora i w znacznym stopniu decyduje o warunkach, w tym o temperaturze, panujących we wnętrzu budynku. Aby pokrycie dachowe dobrze sprawdzało się w tej roli, niezbędne jest zastosowanie wysokiej klasy płyt izolacyjnych.
Znaczenie dobrej izolacji dachu
Przy projektowaniu i realizacji dachu należy pamiętać, że powinien być on przede wszystkim szczelny, co nie sprowadza się jedynie do ochrony budynku przed opadami i przenikaniem wilgoci, ale oznacza również konieczność zapobiegania stratom ciepła. Jak się bowiem okazuje, to właśnie defekty połaci dachowej, czy to będące skutkiem błędów w projekcie, nieprawidłowego montażu, wad konstrukcyjnych czy materiałowych, w dużej mierze odpowiedzialne są za ucieczkę ciepła z budynku. W rezultacie dom szybko wychładza się zimą, co skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie, z kolei latem nieprzyjemnie się nagrzewa. Aby temu zapobiec, należy zastosować dobrej jakości termoizolację, która zimą pozwoli na utrzymanie ciepła w budynku, natomiast latem zapewni przyjemny chłód. Dzięki temu można skutecznie zredukować zużycie energii i zapewnić komfortowe warunku użytkowania budynku. Do niedawna w tym celu wykorzystywano tradycyjny styropian czy wełnę mineralną i umieszczano je pomiędzy krokwiami. W ten sposób powstawały jednak mostki termiczne sprzyjające utracie ciepła, a ponadto wymagało to czasochłonnego montażu. Dlatego też dzisiaj na popularności zyskują nowoczesne płyty izolacyjne dostępne w renomowanych hurtowniach – np. w ofercie firmy Dachlux - zarówno w systemach nadkrokwiowych, jak też do montażu pod krokwiami.
Dachowe płyty izolacyjne – rodzaje i charakterystyka
Systemy montażu płyt izolacyjnych nad krokwiami bądź też pod nimi pozwalają na wyeliminowanie zjawiska mostków termicznych, dzięki czemu skutecznie zapobiegają ucieczce ciepła przez dach. Do zalet tego typu technologii należy również prostota montażu i bogate możliwości aranżacyjne. Do najpopularniejszych rodzajów dachowych płyt izolacyjnych należą:
- Płyty z wełny – tradycyjna wełna mineralna dostępna jest dzisiaj również w postaci płyt, które są sztywniejsze i przez to niezwykle wygodne w montażu, a do tego charakteryzują się niskimi wartościami współczynnika przenikania ciepła, co pozwala skutecznie utrzymać ciepło wewnątrz budynku. Dobrym rozwiązaniem jest wełna skalna, która zapewnia ciągłość i szczelność termoizolacji, a do tego jest trwała i przyjazna dla zdrowia mieszkańców.
- Poliuretanowe płyty izolacyjne – to rozwiązanie bezkonkurencyjne pod względem izolacyjności cieplnej, a także pod względem trwałości. Niezwykle wytrzymałe płyty łatwo się montuje, a do tego są one w pełni bezpieczne dla środowiska.
Odpowiednio dobrana termoizolacja dachu w formie praktycznych płyt to podstawa energooszczędności i komfortu użytkowania budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ekspres-Dach Profesjonalna Firma Dekarska Marek Ścibek
Budowlane usługi - dekarskie woj. mazowieckie07-410 Ostrołęka, Graniczna 8
-
ITF Biuro Usług projektowo-budowlanych Tomasz Pożoga
Budowlany nadzór woj. zachodniopomorskie76-039 Nowe Bielice, Maciejek 5
-
Dormat Skład materiałów budowlanych Dorota Król
Budowlane składy woj. małopolskie32-002 Węgrzce Wielkie 387