Materiał Partnera

Dachy nowoczesnych domów – jakie trendy obowiązują?

Dachy nowoczesnych domów – jakie trendy obowiązują?

Dach to niewątpliwie bardzo istotny element każdego domu. Powinien zapewniać nam bezpieczeństwo, ciepło, odprowadzać wodę, ale również – wyglądać estetycznie. Jakie trendy w kwestii pokrycia dachowego obowiązują w nowoczesnych domach? Sprawdźmy!

Trend nr 1 – minimalizm

Współcześnie w wielu dziedzinach naszego życia triumfy święci minimalizm. Można to zauważyć zarówno we wnętrzach mieszkań, jak i w budowie nowoczesnych budynków. Zarówno cały dom, jak i jego pokrycie dachowe projektuje się w duchu minimalistycznym. Ma to wiele zalet, przede wszystkim zmniejsza to koszty poniesione na budowę, wpływa na estetyczny i nowoczesny wygląd domu, ale również na oszczędność energii, o czym więcej przeczytasz w dalszej części artykułu. Popularnym trendem w dzisiejszych czasach są domy o wyglądzie nowoczesnej stodoły, które charakteryzuje prosta zwarta bryła, duże przeszklenia i bardzo prosty w budowie, a jednocześnie estetyczny dach. Jak łatwo się domyślić, minimalistyczne dachy są bardzo proste w swej formie. Najczęściej wykorzystywany jest dach dwuspadowy. Stosowane są także dachy pulpitowe lub płaskie. Mimo prostoty, taki dach charakteryzuje wysoka izolacja cieplna oraz doskonałe odprowadzanie wody i wilgoci. Minimalistyczne dachy oszczędzają również energię.

Trend nr 2 – energooszczędność

Mimo, że kształt dachu w nowoczesnym domu może przybrać różny kształt (dachu jednospadowego, dwuspadowego, wielospadowego, naczółkowego czy namiotowego), za najbardziej energooszczędne rozwiązanie uchodzi dachy pulpitowy czyli jednospadowy bądź dwuspadowy. Przy takim kształcie dachu istnieje o wiele mniejsze zapotrzebowanie na energię, ponieważ proporcja powierzchni dachu do metrażu jest niewielka. W takim przypadku potrzebujemy więc niewielkiej ilości energii, aby ogrzać cały dom. Nowoczesny dom to dom energooszczędny, więc istotne jest także wysunięcie okapu. Jeśli kształt dachu jest prosty, o wiele łatwiej jest również zainstalować coraz popularniejsze panele fotowoltaiczne bądź kolektory słoneczne. Aby dopasować odpowiednie rozwiązanie do naszego domu, warto poprosić o pomoc specjalistów, na co dzień zajmujących się pokryciami nowoczesnych dachów, jakich znajdziemy chociażby w firmie FHU "Jaro".

Trend nr 3 – stosowane materiały

Aby dach w nowoczesnym domu pełnił swoje zadania oraz był estetyczny, poza kształtem dachu niezwykle istotny jest dobór odpowiednich materiałów. Ponieważ poszczególne z nich mają specjalne zastosowania, a gama materiałów jest bardzo szeroka, to zadanie należy powierzyć specjalistom zaznajomionym zarówno ze sztuką budowlaną, jak i z rodzajami materiałów. Samo pokrycie dachowe może być różnorodne. W nowoczesnych dachach stosuje się między innymi dachówki betonowe, ceramiczne, płaską blachę, dachówki bitumiczne czy dach poliwęglanowy. Każde pokrycie charakteryzują inne właściwości, więc powinny być dobrane przez profesjonalistów. Nowoczesne rozwiązania pokryć dachowych i dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych pozwolą zyskać dach praktyczny, estetyczny i energooszczędny.

Trend nr 4 –  ekologia w parze z ekonomią i modą

W dzisiejszych czasach coraz bardziej wzrasta świadomość ekologiczna, więc w różnych dziedzinach życia i zakupów kierujemy się właśnie tą wartością. Nie inaczej jest w przypadku budowy domu i samego dachu. Ekologia ma tutaj dwa wymiary – po pierwsze dotyczy stosowania materiałów z odnawialnych surowców i trwałość, co pozwoli na użytkowanie dachu przez wiele lat. Drugim wymiarem jest również nasze zdrowie – materiały i metody do konstrukcji fachu powinny uwzględniać niestosowanie szkodliwych substancji i materiałów. Ekologiczny będzie też w odpowiedni sposób prezentował się z całością domu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy