Materiał Partnera

Dom prefabrykowany a ogrzewanie. O czym trzeba pamiętać?

Dom prefabrykowany a ogrzewanie. O czym trzeba pamiętać?

Ogrzewanie domu prefabrykowanego to bardzo ważna kwestia — najlepiej inwestować w ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła. Warto bowiem wiedzieć, że domy modułowe ze względu na wysoki wskaźnik energooszczędności mogą być ogrzewane urządzeniami o dość niewielkiej mocy. Inwestor może jednak zdecydować się na dowolne źródło ciepła – podobnie jak w domu budowanym w sposób tradycyjny.

Jakie ogrzewanie wybrać do domu prefabrykowanego?

Specjaliści są zgodni co do tego, że najbardziej ekonomicznym i ekologicznym sposobem ogrzewania domów modułowych jest pompa ciepła, która doskonale współpracuje z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Tego typu rozwiązania często spotkać można w domach budowanych przez firmę ITS z Koszalina – jest to bowiem bardzo konkurencyjna cenowo technologia względem tradycyjnych rozwiązań.

Do zalet pompy ciepła należą niskie koszty eksploatacji, tym bardziej że domy prefabrykowane mają wysoki wskaźnik energooszczędności. Pompa ciepła może posłużyć także do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, a samo urządzenie doskonale sprawdzi się w domach, w których nie ma wydzielonego miejsca na kotłownie. Co ważne, decydując się na pompę ciepła, można zrezygnować z budowy kominów – również wentylacyjnych. W domach modułowych montuje się bowiem wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Dzięki odzyskowi ciepła ze zużytych mas powietrza inwestor może liczyć na realne oszczędności w sezonie grzewczym.

Pompy ciepła charakteryzują się cichą i nieinwazyjną dla otoczenia pracą – urządzenie nie wydziela zapachów ani szkodliwych związków do atmosfery. Co ważne, pompa ciepła jest w pełni zautomatyzowana i doskonale współpracuje z instalacją fotowoltaiczną. Warto bowiem wiedzieć, że do działania pomp ciepła konieczne jest zasilanie energią elektryczną. Dzięki Panelom PV ogrzewanie domu staje się niemal bezkosztowe.

Czy warto zainwestować w kominek do domu drewnianego?

We wspomnianych domach z drewna z Koszalina istnieje możliwość zamontowania dodatkowego źródła ciepła, czyli nowoczesnej kozy lub kominka, które wnoszą niezwykły klimat do wnętrz. Kominek sprawdzi się w razie awarii głównej instalacji grzewczej. Jest to także doskonałe rozwiązanie na bardzo ziemne dni – ciepło bijące z kominka szybko rozgrzeje każde wnętrze. Współczesne kozy i kominki spełniają surowe wymagania obowiązujących norm, a więc wykazują wysoka sprawność przy jednocześnie niskiej emisji spalin.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy