Materiał Partnera

Elementy konstrukcji hali stalowej

Elementy konstrukcji hali stalowej

Hale stalowe to obecnie najpowszechniej stosowane obiekty o zastosowaniu gospodarczym. Wykorzystuje się je między innymi w roli zakładów produkcyjnych, magazynów, warsztatów oraz sklepów wielkopowierzchniowych. Do ich licznych zalet zaliczyć można między innymi bardzo wysoką trwałość i szeroko zakrojoną funkcjonalność. Z czego budowane są takie obiekty?

Podstawa hali

Najważniejszym elementem hali stalowej jest konstrukcja nośna – to właśnie ona decyduje o trwałości obiektu, jego stabilności i funkcjonalności. Składa jest ona z tak zwanych ram blachownicowych, składających się z odpowiednio dobranych słupów i rygli. Do ich produkcji wykorzystuje się profile dwuteownikowe. Alternatywnym rozwiązaniem są konstrukcje kratownicowe, czyli układ prętowy elementów nośnych, tworzących charakterystyczne, trójkątne pola. Tego typu konstrukcje wykorzystuje się do stawiania obiektów wielkopowierzchniowych, w których słupy podpierające stawiane są co 12 i więcej metrów.

Szkielet hali

Na konstrukcji z ram blachownicowych budowany jest szkielet dachu oraz ścian.
Dach wykonywany jest z ocynkowanych zetowników – mówi przedstawiciel firmy Promus - Muszą one odznaczać się bardzo wysoką wytrzymałością, żeby utrzymać całkowity ciężar pokrycia dachowego. Szkielet ścian budowany jest z kolei z kształtowników typu Z lub C. Bardzo ważne jest, żeby wszystkie elementy szkieletu były prawidłowo dopasowane, zgodne z przeznaczeniem hali oraz odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych, które mogą prowadzić do niszczenia elementów. Chodzi o to, żeby elementy nie posiadały zakamarków, w których mogłaby zbierać się wilgoć, prowadząca do ich korozji.

Pokrycie szkieletu

Ostatnią grupą elementów tworzących halę stalową są odpowiednie pokrycia Dachu i ścian. One również muszą zostać odpowiednio dobrane do przeznaczenia i funkcjonalności obiektu. Ponadto powinny one odznaczać się wysoką trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Współcześnie bardzo często stosowanym materiałem pokryciowym są płyty warstwowe, składające się z rdzenia z tworzywa sztucznego, pokrytego z obu stron warstwą blachy. Rozwiązanie to jest nie tylko bardzo wytrzymałe, ale również zapewnia wysoki poziom izolacyjności termicznej. Stosowane są zwykle to budowy obiektów, które przeznaczone są do stałego użytkowania przez ludzie, między innymi sklepów wielkopowierzchniowych.

Zalety hal stalowych

Hale stalowe poza swoją wysoką trwałością i funkcjonalnością posiadają wiele innych zalet. Zaliczyć do nich można między innymi krótki czas całkowitej realizacji inwestycji oraz możliwość łatwego rozbudowania istniejącego obiektu lub jego demontażu w celu przeniesienia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy