Materiał Partnera

Galanteria i akcesoria wentylacyjne. Przegląd rozwiązań

Galanteria i akcesoria wentylacyjne. Przegląd rozwiązań

Wydajny system wentylacyjny jest niezbędny w każdym budynku mieszkalnym i użytkowym. Właściwa wymiana powietrza jest warunkiem utrzymywania w pomieszczeniach odpowiedniej wilgotności, a także sprawnego pozbywania się zużytego powietrza oraz nieprzyjemnych zapachów. W nowoczesnych instalacjach wentylacji mechanicznej konieczne będzie wykorzystanie wielu elementów pomocniczych pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie całości.

System wentylacji mechanicznej a wloty i wyloty powietrza

System wentylacji mechanicznej to nie tylko centrala wentylacyjna, która odpowiada za wymuszanie przepływu powietrza, ale również znaczna liczba artykułów zaliczanych do galanterii wentylacyjnej i akcesoriów montażowych. Wśród elementów, które mają szczególnie duże znaczenie, znajdują się montowane w poszczególnych pomieszczeniach zawory wywiewne i nawiewne nazywane także anemostatami. Muszą one być ukształtowane tak, by przepływ powietrza nie powodował nadmiernego hałasu, a jednocześnie pozwalać na takie wkomponowanie w ścianę lub sufit, aby nie wypływały na wygląd pomieszczenia. Równie ważne są czerpnie, którymi świeże powietrze jest zasysane do wnętrza budynku. W tym przypadku liczy się zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami oraz ryzykiem dostania się do przewodów gryzoni lub większych owadów. Podobny wymóg dotyczy wyrzutni powietrza. W obu przypadkach potrzebne będzie zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi. Zarówno czerpnie, jak i wyrzutnie są dostępne w wersjach dachowych, które mają kształt kominków z daszkiem ochronnym oraz w przypadku wlotu także siatką, a ponadto w odmianach instalowanych w murach zewnętrznych.

Akcesoria niezbędne do montażu i działania wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna daje możliwość sprawnego dostarczania świeżego powietrza, a jej konstrukcja pozwala również na zadbanie o jego czystość. Ważnym składnikiem instalacji są filtry, które umożliwiają wyeliminowanie znajdujących się w nawiewanym powietrzu zanieczyszczeń. Do wychwytywania elementów o większych rozmiarach służą klasyczne filtry siatkowe. Pozbycie się drobniejszych cząstek wymaga użycia filtrów z materiałów porowatych. Warto też pamiętać, że wszystkie części instalacji wentylacyjnej muszą być odpowiednio zamocowane, aby uniknąć hałasu spowodowanego drganiami oraz zmniejszyć ryzyko uszkodzenia poszczególnych odcinków zakładanych kanałów.

Szeroki wybór urządzeń niezbędnych w systemach wentylacji mechanicznej można znaleźć w ofercie firmy RecoHOUSE. Specjalizuje się ona również w projektowaniu i wykonaniu systemów wentylacyjnych, a także rekuperacją oraz odkurzaczami centralnymi.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy