Materiał Partnera

Instalacja on-grid i off-grid. Najważniejsze informacje

Instalacja on-grid i off-grid. Najważniejsze informacje

Instalacje fotowoltaiczne mogą zostać dopasowane do potrzeb użytkowników pod wieloma względami. W grę wchodzi zarówno optymalny dobór mocy uzależniony od zapotrzebowania na prąd, jak i montaż na dachu lub specjalnej konstrukcji naziemnej. Możliwości konfigurowania systemu jest jednak znacznie więcej i obejmują one nie tylko typ wykorzystanych paneli PV, ale również rodzaj instalacji, która może być wykonana w wersji on-grid lub off-grid.

Czym jest instalacja on-grid?

System on-grid to rozwiązanie, które jest wybierane najczęściej w przypadku typowych budynków mieszkalnych. Instalacja fotowoltaiczna tego rodzaju składa się z podstawowych elementów umożliwiających jej działanie. W jej skład wchodzą wybrane panele PV, konstrukcja wsporcza, inwerter, okablowanie i konieczne złączki, a także uziemienie, zabezpieczenie nadprądowe i przeciwprzepięciowe, a także w razie ryzyka zacieniania powierzchni paneli również optymalizatory. Niezbędne będzie oczywiście także połączenie systemu z zamontowaną w budynku rozdzielnicą oraz licznikiem dwukierunkowym.

Instalacja on-grid jest więc stale połączona z siecią energetyczną. Podczas jej pracy nadwyżki prądu są zwracane do sieci, co rejestruje zamontowany licznik. Jego wskazania są podstawą do rozliczeń z operatorem przy poborze prądu w momentach, w których instalacja nie pracuje z uwagi na zbyt małe nasłonecznienie.

Na czym polega specyfika instalacji off-grid?

Instalacja off-grid jest zbudowana podobnie jak ta, która działa jako on-grid. Różnicą będzie jednak brak konieczności połączenia jej z linią energetyczną. W czasie, gdy system pracuje, prąd nie jest przesyłany do sieci, a magazynowany w podłączonych akumulatorach. Do jej sprawnego działania niezbędny będzie więc dodatkowy element w postaci regulatora ładowania. W okresach, gdy panele nie zapewniają pożądanej ilości energii lub nie działają z uwagi na brak wystarczającego natężenia światła słonecznego, prąd na bieżące potrzeby jest pobierany bezpośrednio z magazynu energii. W systemach off-grid konieczny jest bardzo rozważny dobór pojemności używanych akumulatorów. Jedną z najlepszych opcji jest wybór akumulatorów żelowych, które są dość kosztowne, ale zarazem trwałe ze względu na odporność na głębokie rozładowanie. Istnieje także możliwość stosowania akumulatorów AGM albo zwykłych kwasowo-ołowiowych. Niezależnie od typu instalacji jej wykonanie najlepiej zlecić firmie z dużym doświadczeniem. Dobrym przykładem będzie Dom Eko System, specjalizujący się w systemach dla domów mieszkalnych, firm i gospodarstw rolnych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy