Materiał Partnera

Jak dobrać odpowiednie filtry do odciągu trocin?

Jak dobrać odpowiednie filtry do odciągu trocin?

Każde urządzenie odciągowe musi współpracować z odpowiednim systemem filtracyjnym, dobieranym w zależności od właściwości substancji, jaka ma być usuwana. W przypadku pyłów, trocin i wiórów mogą być używane rozmaite rozwiązania – często stosuje się odpylacze cyklonowe, wykorzystujące ruch wirowy i powstającą siłę odśrodkową, a także filtry mechaniczne z różnymi rodzajami wkładów.

Jak działają odciągi do trocin?

Przemysłowe urządzenia do oczyszczania powietrza pozwalają na usuwanie go wprost ze stanowisk obróbkowych oraz poszczególnych maszyn i przetransportowanie do komory, w której zostanie przepuszczone przez odpowiedni filtr do odciągu trocin. Odciągi, które są stosowane do realizacji tego zadania, korzystają najczęściej z wydajnych i pojemnych worków filtracyjnych. Mogą one działać podciśnieniowo lub nadciśnieniowo w zależności od konstrukcji całego systemu odpylania. W przypadku filtrów nadciśnieniowych powietrze z zanieczyszczeniami jest wtłaczane do komory filtracyjnej przez wentylatory transportowe. Przy filtracji podciśnieniowej będzie ono natomiast zasysane do szczelnej obudowy, w której są zabudowane filtry. Regeneracja worków może się odbywać na różne sposoby. Mogą one być opróżniane przez mechanizm wibracyjny, który wytrząsa z nich pozostałości opadające do śluzy, a następnie do worka odpadowego. Stosuje się także przedmuchiwanie ciągiem wstecznym przy użyciu wentylatorów pomocniczych. W niektórych konstrukcjach worki są oczyszczane przez strumień sprężonego powietrza.

Jakie wkłady filtracyjne wykorzystuje się w odciągach do trocin?

Filtry workowe do odciągu trocin spełniają swoją funkcję dzięki porowatości materiału, z jakiego są wykonane. Używane najczęściej do ich produkcji włókniny to m.in. poliester, polipropylen, aramid i PTFE. W zależności od niego mogą osiągać różne poziomy filtracji stosownie do klasy zapylenia występującej w konkretnych warunkach oraz potrzebnej wydajności działania. Ich rozmiary – średnica przy kołnierzu oraz długość są uzależnione od rodzaju urządzenia, w jakim będą stosowane. W jednym odciągu na ogół używany jest komplet kilkunastu lub kilkudziesięciu worków. Ze względu na konstrukcję najpopularniejszych pochłaniaczy współpracują one z workami dolnymi, wykorzystywanymi do zbierania odpadów. W zależności od stanu worków okresowo muszą one być wymieniane na nowe, ponieważ z czasem dochodzi do zmniejszania ich wydajności. Filtry do odciągów trocin można znaleźć w firmie FRAWENT, która oferuje także opracowanie i montaż systemów wentylacyjnych i odpylających.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy