Materiał Partnera

Jak działa siłownik elektryczny do okien?

Jak działa siłownik elektryczny do okien?

Siłownik elektryczny to jeden z elementów pozwalających na automatyzację okien. Ten niepozorny element znacznie ułatwia codzienne otwieranie i zamykanie, co niewątpliwie przekłada się na komfort i bezpieczeństwo przebywania w pomieszczeniach. Jaka jest zasada działania takiego produktu i z jakich komponentów jest on zbudowany? Wyjaśnia to nasz ekspert.

Zasada działania siłownika elektrycznego

Silnik elektryczny, dzięki przekładni, obraca śrubą napędową, po której przesuwa się nakrętka. To właśnie do nakrętki przymocowany jest tłok. W rezultacie ruch nakrętki po śrubie napędowej wprawia w ruch cały tłok. Innymi słowy, chowa się on i wysuwa w obrębie korpusu siłownika.

Jak jest zbudowany siłownik elektryczny?

Taki siłownik składa się z silnika i przekładni zamieniającej ruch obrotowy wirnika na ruch liniowy tłoka. Jest to najprostsza i najczęściej występująca na rynku wersja wspomnianego produktu. 

Dzięki momentowi napędowemu przekazywanemu przez wałek silnika, tłoczysko może się wsuwać i wysuwać z różnymi prędkościami i siłami. Konieczne jest jednak zastosowanie różnych przełożeń w układzie przekładni siłownika. Aby można było osiągać optymalnie duże siły na końcówce tłoka, warto zastosować przekładnie wielostopniowe.

Warto podkreślić, że tłoczysko silnika może działać tylko w takim zakresie, jak długie są śruba oraz samo tłoczysko. Dlatego jeśli chce się osiągnąć określony skok, należy zastosować elementy różnej długości.

Siłowniki elektryczne można pozycjonować od krańcówki do krańcówki dzięki wykorzystaniu czujników indukcyjnych ulokowanych w tych fragmentach, w których siłownik ma się zatrzymać.

Specyficzna budowa siłownika sprawia, że może on utrzymywać ciężar nawet wówczas, gdy zasilanie jest odcięte. Dzięki wielostopniowej przekładni, śrubie napędowej i nakrętce, cały układ staje się „samohamowny” co oznacza, ze nie można wcisnąć albo wyciągnąć tłoka, jeśli silnik nie funkcjonuje.  

Dlaczego siłowniki elektryczne a nie inne?

W siłownikach elektrycznych, na co wskazuje sama nazwa, czynnikiem napędzającym jest energia elektryczna. To sprawia, że sterowanie i obsługa takiego siłownika są dużo prostsze i tańsze w porównaniu z siłownikami napędzanymi sprężonym powietrzem lub olejem tłoczonym pompą.

Siłowniki elektryczne mają tę przewagę nad swoimi pneumatycznymi lub hydraulicznymi odpowiednikami, że nie trzeba w ich przypadku obawiać się o ewentualne nieszczelności lub ubytki. Odchodzi również wiele kosztów eksploatacyjnych, związanych choćby z wymianą drogich pomp czy sprężarek, które ulegają naturalnym procesom zużycia – tłumaczy ekspert ze Spółki Akces. Poza tym, instalacja sterująca siłownikiem elektrycznym jest nieskomplikowana, a przez to dużo łatwiejsza w montażu.

Pojawienie się systemów elektromechanicznych z zamkniętą pętlą sprzężenia zwrotnego sprawiło, że automatyzacja okien nabrała zupełnie nowego wymiaru. Jeśli więc klient wciąż rozważa zakup sterownika elektrycznego do otwierania i zamykania okien, to odpowiedź jest bardzo prosta: warto!

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy