Jak nawilżać hale przemysłowe?

Jakość powietrza ma znaczenie nie tylko w otaczającej nas przestrzeni poza budynkami, choć przeważnie mówimy o niej w kontekście czystości, ograniczania smogu i wpływu na nasze zdrowie. Jakość powietrza ma znaczenie także wewnątrz obiektów i tu bardzo ciekawy jest kontekst hal produkcyjnych oraz innych dużych pomieszczeń zakładów przemysłowych. W jakich branżach szczególnie ważne jest właściwe nawilżenie powietrza i jak o nie odpowiednio zadbać?
Stała wilgotność powietrza istotna w wielu branżach
Utrzymanie stałej wilgotności powietrza jest istotne w wielu branżach – ma wpływ nie tylko na zdrowie, samopoczucie i wydajność pracowników. W halach przemysłowych, produkcyjnych, często też magazynowych, niewłaściwa wilgotność może doprowadzić do niszczenia materiałów i zmiany ich właściwości, do niszczenia maszyn, czy gotowych produktów. Wymieńmy kilka konkretnych przykładów. Zbyt duża wilgotność powietrza lub jego nadmierna suchość zmienia właściwości drewna – materiał, półprodukty lub gotowe produkty mogą się wypaczać, kurczyć, deformować na różne sposoby, pękać lub rozwarstwiać. Na niewłaściwą wilgotność powietrza reagują także pochodne drewna, czyli papier, karton, tektura itp. Zbyt niska wilgotność powietrza powoduje wzrost napięcia elektrostatycznego, a to ma znaczenie w przemyśle elektronicznym i elektrycznym. Oczywiście właściwa wilgotność powietrza ma też znaczenie w przemyśle spożywczym, rolniczym, a także na przykład w przemyśle tekstylnym i włókienniczym.
Rodzaje systemów nawilżania powietrza
Mówiąc o systemach nawilżania powietrza, najlepiej przyjrzeć się konkretnym rozwiązaniom. Pod lupę wzięliśmy więc system firmy SYNAPO ze Szczecina. Oferta dotyczy systemu wysokociśnieniowego nawilżania powietrza MHP. Każdy system jest wyposażony w zestaw filtrujący, który oczyszcza wodę, by nie następowało zbyt szybkie zużycie urządzeń, instalacji i wykorzystywanych dysz. Warto tu zaznaczyć, że dodatkową filtrację (oczyszczanie i zmiękczanie wody) można uzyskać, stosując stację zmiękczania i przemysłowego uzdatniania wody, która działa na zasadzie odwróconej osmozy. Oczyszczona woda jest tłoczona do instalacji pod wysokim ciśnieniem poprzez zestaw pompujący. Jest w ten sposób rozprowadzana do dysz, które są zamontowane w każdym z nawilżaczy (woda ma postać aerozolu). Rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem klientów ze względu na niskie koszty eksploatacyjne i bezobsługowość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Borg Mury oporowe, prefabrykaty betonowe, garaże betonowe
Budowlane prefabrykaty woj. zachodniopomorskie70-542 Szczecin, Sienna 9
-
Radmar Radosław Pirogowicz
Drzwi wewnętrzne, zewnętrzne woj. lubelskie21-200 Parczew, 11 Listopada 73