Jak są konstruowane windy bez szybu?

Spis treści
- Definicja windy w dobie nowoczesnych urządzeń
- Wewnętrzne windy osobowe do domku jednorodzinnego
- Domowe windy bez szybu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
Windy kojarzą nam się przede wszystkim z dźwigami osobowymi w bardzo wysokich budynkach i jest to oczywiście skojarzenie słuszne. Definicje windy, do których możemy dotrzeć, są jednak dość przestarzałe, ponieważ urządzeń nazywanych windami jest dziś znacznie więcej. Niektóre z nich wcale nie przypominają tych w wieżowcach, co więcej – do ich realizacji nie jest potrzebne projektowanie i budowanie szybów.
Definicja windy w dobie nowoczesnych urządzeń
Zacznijmy od pewnego wyjaśnienia. Gdy szukamy w powszechnie dostępnej wolnej encyklopedii hasła winda, docieramy do informacji, iż jest to potoczna nazwa zainstalowanej na stałe dźwignicy, która porusza się wzdłuż prowadnic w szybie dźwigowym. Zdaniem branżowych fachowców zajmujących się konstrukcjami wind, to definicja dość przestarzała, gdyż obecnie windami nazywamy również wiele urządzeń, które szybów wcale nie potrzebują. Dotyczy to nie tylko tych najpopularniejszych osobowych, ale też wind towarowych, czy chociażby gastronomicznych. Słowo winda ma dziś szersze znaczenie, co potwierdzają dla nas fachowcy z firmy AS-LIFT z Gdańska. Należałoby stwierdzić, że winda to rodzaj dźwigu, który porusza się wzdłuż prowadnic w pionie lub pod pewnym kątem, transportując ludzi bądź asortyment na zadane wysokości.
Wewnętrzne windy osobowe do domku jednorodzinnego
By opowiedzieć więcej, jak są konstruowane windy bez konieczności budowania szybu, najlepiej przyjrzeć się konkretnym rozwiązaniom. Wzięliśmy więc pod lupę wewnętrzną windę do domku jednorodzinnego, która jest zaprojektowana z myślą o potrzebach osoby niepełnosprawnej, dla której pokonanie schodów własnymi siłami jest niemożliwe. Jak to wszystko wygląda? - Do zamontowania windy konieczne jest zaprojektowanie i wykonanie odpowiedniego otworu w stropie. Montaż windy wykonywany jest po prostu zgodnie z instrukcją producenta lub zgodnie z wytycznymi projektanta windy, jeśli jest realizowana na indywidualne zamówienie.
Domowe windy bez szybu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
Generalnie do wyboru mamy różne opcje, np. windy otwarte w formie platform lub windy z kabinami, które poruszają się wzdłuż prowadnic. Jeśli ma to być winda dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, najlepszym rozwiązaniem będzie winda, do której można na wózku wjechać. Jeśli jednak metraż lub konstrukcja budynku na to nie pozwala, czy jest ona zbyt droga, jeszcze nic straconego. Można zainwestować w mniejszą, tanią windę i dokupić wózek do poruszania się po piętrze. A jeśli to nas nie zadowala, można rozważyć montaż windy na zewnątrz budynku lub postarać się o dofinansowanie windy dla osób niepełnosprawnych, jeśli przeszkodą jest brak odpowiednich środków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Patrycja Sobańska-Andryszczak So Interiors Architektura Wnętrz
Biura projektów woj. łódzkie95-002 Czaplinek, Zacisze 2
-
Okiem Architekta Biuro architektoniczne
Dekoracje, architektura wnętrz - usługi woj. mazowieckie05-502 Wólka Kozodawska, Stary Sad 3