Jak układać dachówki?
Układanie dachówki, czyli jednego z najpopularniejszych typów pokryć dachowych, to proces wymagający odpowiedniego przygotowania. Do jego prawidłowego przeprowadzenia niezbędna jest wiedza dotycząca specyfiki poszczególnych rodzajów dachówek, a co za tym idzie umiejętność wyboru odpowiednich technik pracy. Jak to zrobić? Podpowiadamy w artykule.
Jaki rodzaj dachówki wybrać?
Zanim rozpocznie się właściwy proces układania dachówki, trzeba zdecydować o wyborze jej rodzaju. Ceramiczne odznaczają się niską nasiąkliwością, wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, a co za tym idzie wyjątkową trwałością. Są doskonałym rozwiązaniem w przypadku dachów o kącie nachylenia od 16 do 45°. Zalety dachówek betonowych to natomiast bardzo dobra wytrzymałość mechaniczna i lekkość – mogą być stosowane w przypadku mniej masywnej więźby. Poleca się je do dachów o kącie nachylenia od 22 do 60°.
Przeczytaj również: Jak dbać o dach, aby utrzymać go w dobrym stanie?
Jak przygotować dach do układania dachówki?
Jednym z najważniejszych etapów układania dachówki jest przygotowanie dachu. Obejmuje to takie działania, jak usunięcie wcześniejszego pokrycia dachowego, ocena stanu technicznego konstrukcji oraz naprawa wykrytych uszkodzeń. W ramach przygotowania do układania dachówki nierzadko używa się membrany dachowej, pełniącej funkcję dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią – przytwierdza się ją do powierzchni dachu. Kolejna czynność to montaż łat i kontrłat do konstrukcji dachowej.
Przeczytaj również: Czym wypełnia się dziury po brakujących dachówkach?
O czym pamiętać po zakończeniu układania dachówki?
Samo układanie dachówki wykonuje się przy użyciu gwoździ lub klamer – przymocowuje się je do łat. Należy zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie dachówek, z zachowaniem odpowiednich odstępów oraz uwzględnieniem kształtu i kąta nachylenia dachu. Wymaga to specjalistycznej wiedzy, dlatego warto zlecić to zadanie profesjonalistom – takie prace wykonuje m.in. firma specjalizująca się w usługach dekarskich Wratislavia Corp z Wrocławia.
Przeczytaj również: Co należy do obowiązków dekarza?
Po zakończeniu układania dachówki niezbędne jest przeprowadzenie prac wykończeniowych. Inaczej nie zagwarantuje się wymaganego poziomu hydroizolacyjności konstrukcji ani właściwie nie zabezpieczy jej przed działaniem wiatru i innych czynników atmosferycznych. Trzeba m.in. zainstalować elementy wykończeniowe przy krawędziach dachówek i przeprowadzić szczeliny między dachówkami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana