Materiał Partnera

Jak zachowują się systemy inteligentnego zarządzania budynkiem podczas awarii zasilania?

Jak zachowują się systemy inteligentnego zarządzania budynkiem podczas awarii zasilania?

Systemy inteligentnego zarządzania budynkiem z biegiem lat cieszą się coraz większą popularnością. Na to rozwiązanie decydują się przede wszystkim właściciele nowych domów, w przypadku których instalacja układów BMS jest łatwiejsza i mniej kosztowna. Trzeba mieć świadomość, że systemy te do swojego sprawnego działania potrzebują stałego zasilania energią elektryczną. Koniecznie sprawdź, co się z nimi dzieje po awarii prądu.

Awaria zasilania w inteligentnym budynku

Automatyzacja procesów zarządzania w inteligentnych budynkach sprawia, że wykazują one zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeśli w takich domach nastąpi awaria zasilania, w tym przypadku systemy i urządzenia zasilane prądem przestają działać. Z punktu widzenia właściciela obiektu oraz jego domowników oznacza to konieczność tymczasowego przestawienia się na sterowanie ręczne. Systemy inteligentnego zarządzania budynkiem oferowane przez takie firmy, jak MAX NOVA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w sytuacji nagłego odcięcia od źródeł zasilania na ogół przechodzą automatycznie w stan czuwania. Stosunkowo często zdarza się też, że po wyłączeniu prądu poszczególne układy zatrzymują się – ma to służyć przede wszystkim ochronie urządzeń przed uszkodzeniem.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że inteligentne systemy składają się z elementów działających w powiązaniu ze sobą, ale jednak zachowujących pewną autonomię. W praktyce oznacza to, że awaria jednego sprzętu nie wyklucza możliwości używania innych urządzeń. Co więcej, właściciele tzw. smart domów mogą także skorzystać z opcji zaprogramowania określonych reakcji systemu na nieprzewidziane zdarzenia, takie jak nagłe wyłączenie prądu.

Urządzenia UPS jako alternatywa dla standardowych źródeł zasilania

Właściciele inteligentnych domów często decydują się na ich podłączenie do awaryjnych źródeł zasilania. Taką rolę odgrywają przede wszystkim wysokiej jakości zasilacze UPS, które gwarantują sprawne działanie wszystkich funkcji przez kilka godzin. Odpowiednio dobrane modele można z powodzeniem wykorzystywać zarówno zasilania domu rodzinnego, jak i znacznie większych obiektów budowlanych. Zasilacze z dołączonymi gniazdkami antyprzepięciowymi efektywne chronią także inteligentne systemy zarządzania budynkiem przed awariami spowodowanymi nagłymi zmianami napięcia. Niekiedy w tym samym celu stosuje się także specjalne listwy. To rozwiązanie jednak nie jest w stanie zapewnić systemom Smart dodatkowego źródła zasilania na wypadek awarii sieci energetycznej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy