Materiał Partnera

Jaką rolę pełnią w materacu powłoki termoelastyczne?

Jaką rolę pełnią w materacu powłoki termoelastyczne?

Nazwa podpowiada, że materiał termoelastyczny musi mieć coś wspólnego z ciepłem i elastycznością. I rzeczywiście ma: wynaleziona przez naukowców pracujących dla NASA pianka visco odkształca się pod wpływem ciepła ludzkiego ciała i dopasowuje się do jego kształtu. To nie wszystko: pianka potrafi “zapamiętać” kształt – na tak długo, jak długo działa nacisk i ciepło, a potem wraca do pozycji wyjściowej. 

Niezwykły materiał został opracowany w 1966 r. i początkowo służył jako wyściółka foteli astronautów. Nie wzbudził większego zainteresowania przez blisko 30 lat, aż do ostatniej dekady XX w., gdy został ponownie okryty i do dzisiaj cieszy się wielkim zainteresowaniem. – Pianka visco, znana też jako pianka memory, jest materiałem, który przez kilka ostatnich dekad zrobił wielką karierę – mówi doradca ze sklepu Meblove24.pl– Początkowo głównym polem ich zastosowań był sprzęt medyczny, głównie ortopedyczny – obecnie każdy szanujący się producent i sprzedawca materacy posiada w swojej ofercie modele wykonane z użyciem pianki memory. Bardzo udanymi konstrukcjami okazały się materace kieszeniowe z wierzchnią warstwą wykonaną z pianki termoelastycznej. 

Pianka memory w materacu głównym i w topperze 

Pianki termoelastyczne występują najczęściej jako wierzchnia warstwa w materacach sprężynowych lub jako osobny, górny materac w łóżkach kontynentalnych, nazywany topperem. W obu przypadkach cel stosowania i działanie pianki memory jest identyczne: chodzi o idealne dopasowanie się do kształtu ciała śpiącej osoby

Materac z pianki termoaktywnej daje wrażenie przyjemnego zapadania się: leżąca osoba czuje się otulona i ma zapewniony pełny komfort cieplny (pianka jest materiałem o dobrych właściwościach izolacyjnych). 

Jak materiały termoaktywne wpływają na układ kostny i mięśniowy? 

Dzięki opisanemu wyżej dopasowywaniu się do ciała śpiącej osoby, pianka termoelastyczna gwarantuje pewne podparcie całego ciała oraz bardzo równomierny rozkład jego ciężaru, co m.in. poprawia krążenie krwi. W efekcie znacznie zmniejsza się nacisk materaca, szczególnie na najbardziej wystające, wywierające najsilniejszą presję części ciała, takiej jak obręcz barkowa i obręcz biodrowa. Ponadto materac z wykonany z pianki termoelastycznej (lub wyposażony w jej odpowiednio grubą warstwę) zapobiega przetaczaniu się i nagłym zmianom pozycji w czasie snu. 

Poczucie pełnej stabilności i minimalnego nacisku, organizm odbiera jako sygnały, że można rozluźnić mięśnie, które nie muszą trwać w gotowości, żeby przeciwdziałać nagłym przemieszczeniom się w czasie snu. Nie trzeba tłumaczyć, że takie pełne rozluźnienie pozwala na maksymalne zrelaksowanie się i optymalne wykorzystanie czasu snu na wypoczynek i skuteczną regenerację sił. 

Materace wykonane z pianki termoelastycznej dają ukojenie i szansę na wypoczynek szczególnie tym osobom, które cierpią na bóle kręgosłupa i stawów, bóle mięśniowe i różnego rodzaju stany napięcia (np. o podłożu stresowym). 

Czy każdy może spać na materacu z pianki termoelastycznej 

Pomimo doskonałych parametrów mechanicznych materiałów termoelastycznych, nie wszyscy użytkownicy czują się komfortowo w czasie snu na materacu z pianki memory. Niektórym osobom, szczególnie wykazującym się większą wagą, przeszkadza “zapadanie się” w materac oraz utrudnienia w szybkiej zmianie pozycji w czasie snu (pianka potrzebuje kilku dłuższych chwil, żeby rozgrzać się i ponownie dopasować do ciała po zmianie pozycji). W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie stosunkowo sztywnego materaca kieszeniowego z wierzchnią warstwą pianki termoelastycznej. 

Niezależnie od tego, jaki model materaca zamierzamy nabyć, najlepszym sposobem dokonania optymalnego wyboru będzie przeprowadzenie testów. Należy pamiętać, żeby próby leżakowania przeprowadzić na materacach z takimi pokrowcami (i ewentualnymi innymi pokryciami), których zamierzamy potem używać w czasie snu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy