Materiał Partnera

Klej gipsowy – właściwości i zastosowanie

Klej gipsowy – właściwości i zastosowanie

Wiele prac remontowych i budowlanych wymaga użycia kleju. To od niego w dużej mierze zależy efekt końcowy, a przede wszystkim trwałość mocowania. Jednym z popularniejszych produktów tego typu jest klej gipsowy, który sprawdza się przy wykańczaniu różnorodnych powierzchni. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są jego właściwości oraz gdzie najczęściej jest stosowany.

Gips jako popularny materiał budowlany

Gips jest to materiał o powszechnym zastosowaniu w budownictwie, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Do jego zalet należy  łatwość sporządzenia odpowiedniej mieszanki i możliwość uzyskania estetycznej, gładkiej powierzchni. Początkowo używano go głównie do wypełniania niewielkich rys, maskowania pęknięć czy wykańczania rozmaitych otworów. Dziś ze względu na możliwość stosowania różnorodnych dodatków, jego użycie jest znacznie szersze. Ze względu na bardzo dobrą przyczepność do podłoża jest materiałem często wykorzystywanym przy różnych pracach montażowych. Powszechnie służy jako materiał wypełniający przy maskowaniu wycinanych w ścianach bruzd na przewody instalacji elektrycznych, przy jego pomocy można także osadzić puszki pod włączniki elektryczne czy wszelkiego typu osprzęt.

Do jakich powierzchni przeznaczony jest klej gipsowy?

Klej gipsowy to produkt będący mieszanką gipsu, spoiwa, wypełniaczy skalnych, a także dodatków modyfikujących, które odpowiadają m.in. za czas wiązania, przyczepność do podłoża czy też podatność na oddawanie wody - wyjaśnia przedstawiciel hurtowni Arsen24 z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi. Sprzedawany jest on w postaci suchego proszku, który przed użyciem wymaga rozrobienia z wodą, a parametrów użytkowych nabiera najczęściej po około 30 minutach. Można go aplikować na takie powierzchnie jak: pustaki ceramiczne, bloczki cementowe, produkty gipsowe i silikatowe. Sprawdzi się przy tynkach gipsowych, cementowych, cementowo-wapiennych czy wapiennych, a także płytach kartonowo-gipsowych. Nie należy stosować go w przypadku powierzchni szklanych, metali, gładkiego betonu, a także na powierzchnie pochodzenia drewnianego.

W jakich pracach remontowo-budowlanych sprawdzi się klej gipsowy?

Klej gipsowy najczęściej wykorzystywany jest do przyklejania płyt gipsowo-kartonowych oraz gipsowych płyt zespolonych, do izolacji cieplnej i akustycznej, a także do ścian wewnątrz budynków. Można go także użyć do mocowania sztukaterii i innych gipsowych elementów ozdobnych. Dzięki niemu można wykonać lekkie ścianki działowe. Używany jest zarówno w formie płyt kartonowo-gipsowych, jak i w postaci bloczków gipsowych o różnych rozmiarach. W obu przypadkach wielką zaletą gipsu jest przede wszystkim jego niewielka masa w stosunku do wytrzymałości. Gips to także doskonały materiał do wyrównania posadzki. Może być stosowany w postaci tzw. wylewki anhydrytowej, która daje możliwość przygotowania podłogi pod dowolne wykończenie - od okładzin ceramicznych po deski podłogowe. 

Jak pracować z klejem gipsowym?

Aby klej gipsowy był gotowy do pracy, zawartość worka należy wymieszać mechanicznie lub ręcznie z podaną ilością czystej, chłodnej wody do uzyskania jednorodnej mieszaniny i założonej konsystencji. Trzeba pamiętać o tym, że zawsze należy wsypywać suchą mieszankę do wody, a nie odwrotnie. Po odczekaniu podanego przez producenta czasu klej jest gotowy do użytku. Można przystąpić do nakładania, wcześniej trzeba jednak odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia powinna być czysta, trwała i nośna, bez ubytków, wyszczerbień i bez kurzu, a także bez pozostałości farb. W celu zmniejszenia i wyrównania chłonności oraz wzmocnienia podłoża, warto zastosować emulsję gruntującą. Powierzchnie betonowe należy odtłuścić i zwiększyć ich przyczepność gruntem do podłoży betonowych. Następnie można przystąpić do rozprowadzania kleju za pomocą stalowej, nierdzewnej pacy, kielni lub szpachelki. Na płyty gipsowo-kartonowe klej powinien być nakładany w formie placków za pomocą kielni lub pacy zębatej. Warto wiedzieć także o tym, że w przeciągu 10 minut od przyklejenia płyt można dokonać zmiany ich położenia. Klej gipsowy należy zużyć w ciągu 30 minut od wymieszania z wodą, ponieważ kiedy stwardnieje, nie będzie nadawał się do powtórnego użytku.

Podsumowując, klej gipsowy to produkt stosowany w licznych pracach remontowo-budowlanych. Sprawdza się przede wszystkim przy licznych pracach montażowych, a jego właściwości sprawiają, że efekt mocowania jest trwały.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy