Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę, wybierając dachówkę płaską?

Na co zwrócić uwagę, wybierając dachówkę płaską?

Dachówki płaskie z lica przypominają betonowe lub ceramiczne płytki i najczęściej stosowane są na prostych, dwuspadowych dachach. Tego typu pokrycie dachowe zazwyczaj stosowane jest w budynkach o minimalnym nachyleniu dachu wynoszącym 25°. O czym trzeba pamiętać decydując się na płaskie dachówki? Dowiedz się więcej o wymaganiach technicznych oraz zaletach

Dachówka płaska – zwróć uwagę na rodzaj

Wśród dostępnych na rynku dachówek płaskich w ofercie producentów najczęściej występują dachówki: ceramiczne i cementowe. Pierwsze z nich wytwarzane są poprzez wypalanie w specjalnych formach, w których w trakcie procesu glina kurczy się nawet o 30%. Podczas tworzenia temperatura dochodzi nawet do 1000°C, co powoduje powstawanie naturalnych krzywizn. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż koniecznym jest, aby je odpowiednio zamaskować podczas układania dachu. Płaskie dachówki ceramiczne pokrywane są specjalnymi materiałami (glazura lub glinka ceramiczna), co chroni je przed brudem, a także mieszanką iłów i żelaza, co z kolei sprawia, że są gładkie. Z kolei dachówki cementowe wytwarza się w zaledwie 60°C z mieszaniny piasku, cementu, pigmentów tlenku żelaza i wody. Tego typu pojedyncze dachówki posiadają zamek po jednej stronie, z kolei pozostałe, u góry mają wbudowane zapory poprawiające szczelność. Ponadto, aby płaska dachówka  betonowa była gładka, pokrywa się ją lakierem akrylowym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając dachówki płaskie?

Istotnym kryterium podczas wyboru dachówek jest ich kolor. Aby całość budynku prezentowała się estetycznie, koniecznym jest, by barwa dachówki była odpowiednio dopasowana do bryły budynku, rodzaju elewacji, koloru okien itd. Wśród nowoczesnych domów dominują ciemne kolory płaskich dachówek – najczęściej jest to grafit i antracyt. Oczywiście w dalszym ciągu popularnością cieszy się tzw. karpiówka, czyli dachówka w ceglastym kolorze.
Istotnym jest także fakt, by kolor utrzymywał się przez cały czas eksploatacji i nie zmieniał się np. pod wpływem czyszczenia lub warunków atmosferycznych (silne promienie słoneczne, ulewne deszcze, śnieg) podkreśla ekspert z firmy Dachlux z Warszawy.
Warto także zwrócić uwagę na fakt, że płaskie dachówki to ciężkie wykończenie dachu, dlatego należy dowiedzieć się od specjalisty, czy konstrukcja budynku jest dla nich odpowiednia i sprosta takiemu obciążeniu. Gdy jednak decyzja zapadnie, trzeba dokładnie m.in. rozmierzyć dach, rozstaw łat i szerokość krycia, aby właściwie rozplanować połać.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy