Materiał Partnera

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt inteligentnego domu?

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt inteligentnego domu?

Inteligentny dom to budynek, w którym poszczególne urządzenia podłączone są do jednego, zintegrowanego systemu, sterowanego przez jednostkę centralną. Aby móc wykorzystać nowoczesne technologie w domu, trzeba o tym pomyśleć jeszcze na etapie projektowania. Ważne jest bowiem prawidłowe rozmieszczenie elementów instalacji elektrycznej.

Jak wybrać projekt inteligentnego domu?

Inteligentny dom musi być tak zaprojektowany, aby móc podłączyć wszystkie urządzenia do centralnego systemu zarządzania instalacjami. Do centralki musi być doprowadzona całą sieć urządzeń, różne czujniki i detektory. Warto wiedzieć, że wraz z projektem domu w odpowiednim urzędzie przedkłada się także schemat instalacji elektrycznej. Dlatego jest to ważne, aby decyzję podjąć jeszcze na etapie wybierania projektu.

Co do zasady każdy budynek może stać się inteligentnym domem. Oczywiście dużo łatwiej wdrożyć rozwiązania smart home na etapie budowy od podstaw, co jednak nie oznacza, że modernizacja starszych budynków nie jest możliwa. Poszczególne urządzenia można podpiąć do centrali za pomocą instalacji bezprzewodowej, co pozwoli uniknąć gruntownego remontu związanego z kuciem w ścianach w celu poprowadzenia przewodów.

Okablowanie domu pozwala stworzyć niezawodną, bardziej oszczędną i szybszą sieć, dlatego jest to rozwiązanie zalecane w systemach smart home. Projekty domów inteligentnych realizowane są indywidualnie i dopasowywane do konkretnych potrzeb użytkownika. Na terenie Wrocławia i okolic tego typu usługi świadczy firma JOKER, która współpracuje z marką Fibaro, będącą renomowanym producentem systemów zdalnego zarządzania.

Dlaczego warto zainwestować w system smart home?

Nowoczesny system zarządzania niesie nie tylko oszczędności, ale także podnosi komfort życia mieszkańców oraz podnosi wartość samej nieruchomości. Przy użyciu wspomnianego systemu Fibaro, który wykorzystywany jest w inteligentnych domach we Wrocławiu, możliwe jest sterowanie na przykład ogrzewaniem, roletami zewnętrznymi czy też oświetleniem i bramami wjazdowymi. Centralka może sterować także systemem monitoringu wyposażonym w czujniki i kamery.

Poszczególne urządzenia systemu smart home obsługiwać można za pomocą smartfona. A to oznacza, że praktycznie z każdego miejsca na świecie możemy zarządzać oświetleniem czy też ogrzewaniem. Będąc na dłuższych wakacjach na przykład zimą, możemy ustawić odpowiednią temperaturę w domu dopiero tuż przed naszym przyjazdem, a to oznacza niższe rachunki za ogrzewanie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy