Materiał Partnera

Najważniejsze parametry techniczne okien

Najważniejsze parametry techniczne okien

Okna są jednym z tych elementów w domu, których wybór należy dokładnie przemyśleć. W ich przypadku nie sprawdzi się kupienie jakiegokolwiek produktu. Co jednak istotne, podjęcie decyzji o wyborze odpowiednich dla nas okien nie jest łatwe, istnieje szereg parametrów technicznych, na które warto zwracać uwagę. Każdorazowo należy przemyśleć, jakie mamy wymagania względem danego produktu, w ten sposób uda nam się wybrać najbardziej odpowiedni.

Czy wielkość okien ma znaczenie?

Kiedy wybieramy okna, dobrze je oceniać nie tylko na podstawie tego, co zostało zapisane w załączonej do nich etykiecie. Należy pamiętać, że przecież kilka ważnych cech jesteśmy ustalić wyłącznie na podstawie patrzenia, przynajmniej w podstawowym stopniu. W ten sposób mamy szansę zaoszczędzić nieco czasu – podpowiada ekspert z firmy WESA.

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na rozmiar okien, między innymi na to, jak dużą powierzchnię zajmuje sama szyba, a jak dużą rama okna. Oczywiście nikt nie potrafi dokonać dokładnych pomiarów wyłącznie za pomocą wzroku (chyba że specjalista, mający do czynienia z oknami na co dzień), ale tym sposobem możemy określić ten parametr przynajmniej w przybliżeniu. Wiemy, jakich mniej więcej okien potrzebujemy i dzięki temu wiele z tych, które zobaczymy w sklepie bądź katalogu producenta, zostanie odrzuconych w bardzo szybkim tempie. Pamiętajmy – im większe okna, tym więcej światła do pomieszczenia zostanie wpuszczone. Dobrze też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest dany produkt. Najbardziej popularne są okna z PCV oraz okna aluminiowe.

Parametry techniczne okien świadczące o ich jakości

Wielkość okien nie jest jednak aż tak istotna, jak kilka innych, istotnych parametrów technicznych. Podczas wyboru odpowiedniego produktu zwracajmy uwagę na to, czy okna są wodoszczelne – jeśli nie będą w wystarczającym stopniu, to nie będzie ich można nazwać w pełni funkcjonalnymi. Wodoszczelność oznaczana jest za pomocą klas, od 1A do 9A. W tym parametrze określana jest właściwie siła wiatru – na przykład w oknach z oznaczeniem 1A deszcz może przenikać do pomieszczenia nawet wtedy, kiedy wiatr nie będzie silny. Natomiast okna z parametrem 9A są pod tym względem maksymalnie wodoszczelne: by deszcz dostał się do wnętrza, potrzeba bardzo silnego wiatru.

Niezwykle istotnym parametrem technicznym okien jest też przepuszczalność powietrza, także wyrażana w klasach, jednak tym razem uwzględnia się wyłącznie cyfry od 1 do 4. Dzięki temu parametrowi wiemy, ile właściwie powietrza może się dostać do wnętrza przez ramę okienną. Wybierając okna pierwszej klasy pod względem przepuszczalności powietrza, możemy się spodziewać najniższego poziomu szczelności, natomiast czwartej klasy okna będą najmniej przepuszczalne.

Podobnie ważny jest współczynnik przenikania ciepła, określany za pomocą W/m2K, dzięki któremu wiemy, jaka ilość ciepła zostanie zatrzymana w pomieszczeniu, a jaka zostanie niestety utracona. Dobrze też zwrócić uwagę na współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej, co pozwala nam być świadomym tego, ile ciepła pochodzącego ze słońca będzie przenikać przez szybę okienną. Poza tym istotny jest współczynnik przepuszczalności światła (Lt). Wiele osób zwraca też uwagę na odporność danych okien na włamanie, co rozpoznawane jest dzięki konkretnym klasom, od RC-1 do RC-6.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy