Materiał Partnera

Od czego zależy jakość betonu architektonicznego?

Od czego zależy jakość betonu architektonicznego?

Beton architektoniczny to materiał cieszący się sporą popularnością, który znajduje zastosowanie w wielu budynkach. Jak każdy tego typu wyrób, musi on jednak spełniać określone warunki jakościowe. Jest to niezbędne po to, by prezentował się jak najbardziej estetycznie, ale też służył przez wiele lat. Jak ocenić, że ma się do czynienia z wysokiej klasy powierzchnią?

Beton architektoniczny – czyli co właściwie?

Żeby zrozumieć, z jakim materiałem ma się do czynienia, warto najpierw zdefiniować, czym właściwie beton architektoniczny jest. To powierzchnia o sprecyzowanych pod względem estetyki wymaganiach. Jest także trwały, wytrzymały i niepodatny na działanie takich czynników jak woda, promieniowanie UV, ogień czy uszkodzenia mechanicznie.

Chcąc uzyskać powierzchnię zarówno piękną, jak i trwałą, coraz więcej inwestorów decyduje się właśnie na beton architektoniczny. W ten sposób powstają choćby betonowe płyty dekoracyjne, ale też elementy małej architektury, a nawet niepowtarzalne meble.

Co ważne, zastosowanie betonu architektonicznego redukuje konieczność dodatkowego pokrywania ścian tynkiem lub innego typu powłoką wykończeniową.

Co warunkuje parametry i jakość betonu dekoracyjnego?

Beton architektoniczny można charakteryzować w odniesieniu do zastosowanych technologii produkcyjnych oraz do jakości samego surowca, z jakiego powstaje.

Zamawiając jednak beton od renomowanego dostawcy, takiego jak BTB Beton Architektoniczny Sp. z o.o., masz pewność, że kupowany wyrób będzie spełniać najwyższe wymagania spośród poniższych.

Wśród przykładowych cech uwzględnia się:

 • rodzaj cementu,
 • wskaźnik wodno-cementowy mieszanki betonowej,
 • uwzględnione domieszki chemiczne (wpływające na właściwości mieszanki),
 • różnice w uziarnieniu piasku,
 • warunki pielęgnacji betonu,
 • zastosowany środek antyadhezyjny,
 • temperaturę powietrza w czasie prowadzenia działań betoniarskich.

Jakość wykonania powierzchni

Nie ma ustalonych polskich ani ogólnoeuropejskich norm, które określałyby parametry jakościowe. Ustalając, co jest dobrej klasy betonem, a co nim nie jest, eksperci często opierają się na normach niemieckich.

Zawarte są w nich na przykład kategorie jakości wykonania powierzchni betonowych. Jest ich trzy. Beton dekoracyjny klasyfikuje się więc z uwagi na wymagane cechy powierzchni do klas BA1, BA2, BA3.

Każda z nich zawiera w sobie wymogi odnoszące się do takich cech jak:

 • tekstura,
 • porowatość,
 • stosowanie odpowiedniego deskowania,
 • jednorodność koloru. 

Warto zwracać uwagę na te parametry.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy