Materiał Partnera

Po czym poznać energooszczędną stolarkę okienną?

Po czym poznać energooszczędną stolarkę okienną?

Okna to jedne z najważniejszych elementów domu. Obecnie bardzo popularne są duże szyby, które wpuszczają do pomieszczenia światło naturalne o każdej porze dnia, aż do zachodu słońca. Jednak im większą powierzchnię okna zajmują, tym więcej ciepła może przez nie uciekać. O energooszczędności stolarki okiennej będzie więc świadczyło wiele różnych czynników, których nie należy lekceważyć podczas zakupu.

Energooszczędność okien – na co zwrócić uwagę?

Duże okna wpuszczają do pomieszczenia więcej światła, nie trzeba więc mieć włączonych lamp, żeby poruszać się po domu swobodnie. Znacznie ważniejsze jest jednak to, ile ciepła przenika przez okna na zewnątrz budynku, a to określa wskaźnik przenikania ciepła U. Na jego wartość składają się między innymi takie kwestie jak:

  • materiał, z którego zostały wykonane okna i framugi,
  • grubość szkła wstawionego w okna,
  • ilość komór powietrza w szybie,
  • izolacja framugi.

Ciepło może uciekać przez cały czas, co sprawia, że ciągle trzeba dogrzewać pomieszczenie. Montaż energooszczędnych okien pomaga w utrzymaniu przyjemnej dla domowników temperatury i przekłada się na oszczędności.

Czym muszą się charakteryzować energooszczędne okna?

Do energooszczędnych modeli okien można zaliczyć te z nich, których współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 1,1 W. Taki efekt można uzyskać za pomocą specjalistycznych rozwiązań, stworzonych z myślą o zapewnieniu domownikom komfortu. Są to:

  • potrójna szyba, której przestrzenie między szkłem są wypełnione gazami szlachetnymi,
  • profil okienny o sporej głębokości,
  • ramka dystansowa wykonana z tworzywa sztucznego.

Ważne jest także, aby na bieżąco monitorować okno. Mogą pojawiać się w nim wady, szczególnie jeśli jest już stare. Takie modele można dodatkowo zabezpieczyć, uwzględniając słabe punkty, przez które zimno przedostaje się do pokoju albo ciepło ucieka na zewnątrz budynku.

Stosowanie energooszczędnych okien ma kilka zalet. Przede wszystkim bardzo dobrze wyglądają w nowoczesnych budynkach. Firmy zajmujące się ich montażem, takie jak LUK-MAR Okna, pomagają z wyborem modelu pasującego do elewacji budynku. Do tego dochodzą jeszcze dwa bardzo ważne aspekty. Energooszczędne okna generują mniejsze koszty ogrzewania. Im mniej ciepła przedostaje się na zewnątrz budynku, tym mniej energii wykorzystuje się, aby nagrzać konkretne pomieszczenie. Jest to też opcja ekologiczna. Mniej wykorzystywanej energii odciąża planetę, do tego emituje się do atmosfery mniej szkodliwych gazów oraz substancji, takich jak dwutlenek węgla.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy