Po jakim czasie zwraca się inwestycja w instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna to szansa na pozyskiwanie darmowego prądu wytwarzanego we własnym zakresie, a po podłączeniu do sieci i zawarciu umowy prosumenckiej także na zakup energii elektrycznej ze znaczną zniżką w czasie, gdy panele nie są w stanie wydajnie funkcjonować. Choć cale przedsięwzięcie jest bardzo korzystne, to wiąże się ze sporym wydatkiem, a jego amortyzacja zajmuje nieco czasu.
Jak długo amortyzuje się instalacja PV?
System pozwalający na produkcję prądu z energii słonecznej może osiągnąć wysoką wydajność, jednak montaż fotowoltaiki jest kosztowny. Do jej działania potrzebny będzie zakup paneli PV, inwertera przekształcającego wytwarzany prąd stały w zmienny, taki, jaki można pobrać z domowego gniazdka. Nie obejdzie się też bez odpowiednich zabezpieczeń oraz okablowania, a także podzespołów montowanych w domowej rozdzielnicy. Do umieszczenia paneli na dachu konieczne będzie użycie konstrukcji wsporczej, a całość musi zostać zmontowana i podłączona. Wszystko to generuje koszty, które trzeba ponieść od razu. Efekty w postaci znacznie obniżonych rachunków zaczną się pojawiać już po podłączeniu urządzeń do sieci. Trzeba jednak pamiętać, że na to by różnica w opłatach związanych z zakupami energii pokryła poniesiony wydatek potrzeba sporo czasu. O pełnej amortyzacji można mówić wówczas, gdy zsumowane różnice między wydatkami bez instalacji oraz po jej uruchomieniu będą tak duże, jak koszt montażu i użytkowania systemu. To jak szybko to nastąpi, jest uzależnione od kilku czynników.
Od czego zależy czas, w jakim fotowoltaika się zwróci?
To, w jakim czasie inwestycja w fotowoltaikę się spłaci i zacznie przynosić zyski, jest w największym stopniu uwarunkowane dwoma zmiennymi – kwotą zapłaconą za montaż instalacji oraz jej efektywnością. Jeśli chodzi o sam wydatek, to trzeba pamiętać, że można go zmniejszyć, korzystając z dofinansowania oraz ulgi termomodernizacyjnej. W pierwszym przypadku można liczyć na 3 tysiące złotych – taki próg ustalono w 3 edycji programu „Mój Prąd” oraz odpis do 53 tysięcy kosztów poniesionych na zakup systemu przy uldze. Jeżeli w grę wchodzi wydajność systemu, to liczyć się będzie rzeczywisty uzysk prądu przy konkretnym nasłonecznieniu oraz dopasowanie do potrzeb energetycznych budynku. Przy optymalnym wyborze instalacji i korzystaniu z dofinansowania instalacja może zamortyzować się w ciągu 6–7 lat. Wykonanie instalacji fotowoltaicznej warto powierzyć doświadczonej firmie. Dobrym wyborem będzie Modern Energy Pro ze Skoczowa, specjalizująca się w fotowoltaice i pompach ciepła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stanisław Rąpała Wyroby z Drewna
Drewno, drzewne artykuły woj. małopolskie33-163 Rzepiennik Biskupi 218
-
Sigma Joanna Bełtowska
Rurociągi, gazociągi woj. dolnośląskie58-200 Dzierżoniów, Krasickiego 5 lok. 13
-
Raven Alfa Grzegorz Kruk
Energia - odnawialna woj. zachodniopomorskie70-631 Szczecin, Leona Heyki 23