Materiał Partnera

Projekt domu drewnianego - z podpiwniczeniem czy bez?

Projekt domu drewnianego - z podpiwniczeniem czy bez?

Projektując dom z drewna, możemy uwzględnić także piwnicę. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy dobrze przemyśleć korzyści z takiego rozwiązania oraz ewentualne straty i ograniczenia. Czym powinniśmy się kierować, i w jakim przypadku warto postawić na dom z podpiwniczeniem? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Piwnica jako praktyczne rozwiązanie

Piwnica na ogół jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, umożliwiającym odciążenie przestrzeni mieszkalnej. Można w niej bowiem przechowywać różne przedmioty lub sprzęty, dla których nie znaleźlibyśmy miejsca w innych pomieszczeniach domowych. Sprawdzi się także jako spiżarnia, w której będziemy magazynować produkty spożywcze. Niektórzy decydują się na przekształcenie piwnicy w miejsce służące rekreacji – na przykład w siłownię. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, możemy wykorzystać ją jako garaż. W piwnicy można także ulokować kotłownię – dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy słyszeli pracy pieca i pomp.

Niezależnie od wybranego rozwiązania, piwnica ma tę zaletę, że jest bezpośrednio połączona z domem mieszkalnym. Dzięki temu będziemy mogli znaleźć potrzebne narzędzia czy produkty, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

W jakich przypadkach warto zdecydować się na piwnicę?

Piwnica to z pewnością dobry pomysł w przypadku domów parterowych bez poddasza. Dzięki niej budynek zyska dodatkową przestrzeń. Mieszkańcy domu, w razie potrzeby, będą mogli wykorzystać piwnicę do stworzenia nowego wnętrza, na przykład poprzez wymianę systemów okiennych i modyfikację wykończenia.

Pracownik firmy ITS z Koszalina dodaje: Dom drewniany z podpiwniczeniem doskonale sprawdzi się na działce. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy budować dodatkowych obiektów gospodarczych. Piwnica może stać się miejscem składowania narzędzi lub małym przydomowym warsztatem.

Korzyści finansowe

Jeśli planujemy wybudowanie domu z podpiwniczeniem, koszt zakupu ziemi pod budowę może okazać się niższy, z uwagi na mniejsza powierzchnię działki. Cena rynkowa domu podpiwniczonego będzie wyższa, co oznacza, że łatwiej będzie nam sprzedać nieruchomość.

Piwnica, w przeciwieństwie do innych pomieszczeń, nie musi być ogrzewana w całości, co może przełożyć się na konkretne oszczędności.

Koszty i ograniczenia przy budowie domu z piwnicą

Jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę, że sama budowa będzie wiązała się z wyższymi kosztami inwestycji i będzie trwała dłużej. Inwestycja wymaga też odpowiednich warunków gruntowych. Problem może pojawić się na przykład przy stałym lub okresowym, wysokim poziomie wód, bez możliwości ich odprowadzenia.

Jeśli zdecydujemy się na budowę podpiwniczonego domu drewnianego, ważne jest, aby fundamenty konstrukcji znalazły się na odpowiedniej głębokości. Zaleca się stawianie budynku poniżej głębokości przemarzania gruntu – zazwyczaj na poziomie 1 m.

W przypadku, gdy na działce występują znaczne różnice wysokości, należy je zniwelować poprzez stworzenie wysokich fundamentów. W takiej sytuacji podpiwniczenie domu drewnianego jest niezbędne, ponieważ pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni.

Budowa domu drewnianego

Wykonanie domu z drewna najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie. Warto postawić na konstrukcje z elementów prefabrykowanych, które cieszą się obecnie sporą popularnością. Ich ważną zaletą jest krótki czas montażu: mogą one powstać w ciągu zaledwie 3 miesięcy. Przy budowie domu stosuje się najbardziej nowoczesne technologie, które stanowią gwarancję wysokiej jakości. Korzyścią jest także możliwość dostosowania projektu do naszych indywidualnych preferencji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy