Materiał Partnera

Promienniki ciepła, czyli praktyczne ogrzewanie do magazynów

Promienniki ciepła, czyli praktyczne ogrzewanie do magazynów

 Przestrzenie magazynowe pozwalają na wygodne przechowywanie rozmaitych typów produktów. Chętnie korzystają z nich tradycyjne sklepy stacjonarne, a także nowoczesne e-commerce. W zależności od typu towarów, przestrzeń wymaga zapewnienia nieco innych warunków termicznych. W większości wnętrz do składowania asortymentu niezbędne jest zapewnienie systemów grzewczych. Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej? Wiele firm decyduje się na wykorzystanie praktycznych promienników. Czy to najlepsza opcja? Jakie inne systemy grzewcze mogą się przydać do ogrzewania hali magazynowej? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Hala magazynowa – przestrzeń do składowania rozmaitych produktów

Właściciele magazynów muszą dbać o stworzenie bezpiecznej przestrzeni do składowania mocno zróżnicowanych towarów. W zależności od ich specyfiki oraz oczekiwań producentów, trzeba zapewnić choćby właściwą wilgotność i temperaturę. Żywność i produkty szybko psujące przechowuje się bowiem w zupełnie innych warunkach niż elektronikę lub odzież.

Zawsze trzeba brać pod uwagę specyfikę przechowywanych produktów, by ustalić optymalne warunki termiczne, gwarantujące bezpieczeństwo towarów i komfort dla pracowników, realizujących swoje obowiązki w przestrzeni składowania produktów.

Ogrzewanie w magazynie – zróżnicowane wyzwania

Jednym z największych wyzwań dla magazynów jest ogrzanie i utrzymanie stałej temperatury w całej przestrzeni magazynowej przez cały czas składowania towarów. Pamiętajmy, że zazwyczaj są to wnętrza o sporej powierzchni, co sprawia, że ogrzanie takich pomieszczeń jest jeszcze większym problemem. Trzeba też cały czas brać pod uwagę fakt, że w wielu przypadkach nagłe skoki temperatury potrafią działać destrukcyjnie na znajdujące się na regałach towary.

Ogrzewanie magazynu powinno być równocześnie niezawodne, wydajne, a przy tym energooszczędne. Zapewnienie stałej temperatury w wielkich halach jest bowiem wyzwaniem, które często wiąże się z olbrzymimi kosztami. Trudno się zatem dziwić, że właściciele takich powierzchni starają się znaleźć rozwiązania optymalizujące wydatki na ogrzewanie.

Wydajność i skuteczność ogrzewania w magazynie zawsze wiąże się z koniecznością ograniczenia strat ciepła. Dotyczy to zwłaszcza prawidłowego docieplenia i poprawienia szczelności wszelkich otworów okiennych i drzwiowych. Pozwala to zwiększyć skuteczność rozwiązań grzewczych, zapewniając optymalne warunki termiczne – do pracy i przechowywania produktów.

Najpopularniejsze systemy grzewcze – co warto wykorzystać?

W dużych halach magazynowych stosuje się przynajmniej kilka typów rozwiązań grzewczych. Do najpopularniejszych zalicza się systemy:

  • powietrzne,

  • gazowe,

  • elektryczne,

  • konwekcyjne.

Ogrzewanie powietrzne to skuteczny sposób na ogrzewanie dużych pomieszczeń, z których regularnie korzystają ludzie. Dzięki zastosowaniu nawiewów powietrza udaje się utrzymać równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu, nie spadającą poniżej poziomu 16 stopni Celsjusza. W takich warunkach można bezpiecznie wykonywać obowiązki służbowe, zgodnie z obowiązującymi zasadami BHP. Chętnie stosuje się choćby kurtyny powietrzne, umieszczane w miejscach, gdzie często otwiera się drzwi. Przeciwdziała to nadmiernemu wychłodzeniu wnętrza.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie promienników gazowych, które pozwalają na szybkie i skuteczne ogrzanie nawet dużych pomieszczeń. W tym przypadku nie ma potrzeby ogrzewania mas powietrza we wnętrzu, dzięki czemu szybko podnosi się temperaturę do wskazanego poziomu.

Równie ciekawą opcja są promienniki elektryczne, które można znaleźć w sklepie https://econovli.pl/, czyli niewielkie urządzenia grzewcze, które da się łatwo umieścić w odpowiednich miejscach i ukierunkować strumień promieniowania podczerwonego na konkretne części pomieszczenia. W efekcie skutecznie i szybko ogrzewa się wybrane części przestrzeni. Promienniki podczerwone elektryczne są w stanie sprawnie dogrzać wnętrza magazynowe, znacznie obniżając zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na utrzymanie komfortu i bezpieczeństwa termicznego, przy optymalizacji wydatków na ogrzewanie.

Czy ogrzewanie konwekcyjne sprawdza się w magazynach? Najczęściej decydują się na nie właściciele niewielkich pomieszczeń, służących do przechowywania mało wymagających towarów. Mogą to być przestrzenie w typie tuneli lub wąskich i niskich wnętrz. Raczej nie stosuje się tego typu rozwiązań do ogrzewania wysokich hal magazynowych.

Ogrzewanie w magazynie – co warto o nim wiedzieć?

Instalacje grzewcze w magazynach są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa towarów oraz komfortu dla pracowników. Warto wybierać rozwiązania wydajne i ekonomiczne, by stworzyć optymalne warunki, bez generowania niepotrzebnych kosztów. Na szczęście takie możliwości dają nowoczesne produkty grzewcze dla przemysłu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy