Materiał Partnera

Rodzaje elementów systemu dachowego

Rodzaje elementów systemu dachowego

Dach to nie tylko blacha czy dachówka pokrywająca kilkadziesiąt lub więcej metrów kwadratowych. To cały system, którego celem jest między innymi skuteczne odprowadzenie wody (z opadów deszczu i śniegu). Co warto wiedzieć o elementach systemu dachowego?

System rynnowy

Rynny to szalenie ważny, choć niepozorny element każdego dachu. Ich celem jest staranne i sprawne odprowadzanie wody. Tylko tyle i aż tyle. Obecnie większość systemów rynnowych wykonanych jest z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Ich zaletami są łatwość montażu, odporność na warunki atmosferyczne oraz brak konieczności okresowej konserwacji. Dzięki temu biją na głowę systemy blaszane, które często korodowały, a także wymagały między innymi malowania.

Okna dachowe

Poddasze to ta część domu, której grzechem nie byłoby wykorzystać na cele mieszkalne. Jednak aby tak się stało, trzeba zadbać między innymi o odpowiednie (naturalne) doświetlenie tej części budynku. Z pomocą przychodzą okna dachowe. W przeciwieństwie do okien ściennych, te dachowe zmuszone są pracować w ekstremalnych warunkach (duże różnice temperatur, nieustanne narażenie na deszcz, śnieg, a nawet grad). Mimo to wymagana jest od nich idealna szczelność. Równie istotny jest współczynnik przenikania ciepła oraz stopień izolacji akustycznej (okno dachowe powinno skutecznie odgradzać nas od hałasu z zewnątrz i stanowić barierę dla niskich temperatur). Bez cienia przesady można zatem powiedzieć, że okna dachowe to najwyższy stopień ewolucji wśród wszystkich okien.

Systemy solarne

Dachy w Polsce coraz częściej „ozdabiane” są systemami solarnymi. Nie ma w tym nic dziwnego: mimo nie do końca korzystnych warunków klimatycznych, darmowa energia pochodząca ze Słońca aż prosi się o wykorzystanie. Panele fotowoltaiczne oraz panele służące do ogrzewania wody użytkowej to w pewnym sensie także elementy systemu dachowego.

Pozostałe elementy systemu dachowego

Wśród pozostałych elementów wchodzących w skład systemu dachowego warto wymienić między innymi wyłazy dachowe, kominki wentylacyjne, specjalne „drabinki” stanowiące główną część systemu ochrony przeciwśniegowej oraz podbitkę. Choć każdy z tych elementów pełni tylko jedną drobną funkcję, to jednak trudno sobie bez niego wyobrazić współczesny dach. Warto i w tym przypadku postawić na produkty najwyższej jakości, ponieważ oszczędności na tego rodzaju elementach szybko mogą o sobie dać znać. Jeśli piękny i trwały dach to jedno z twoich niespełnionych dotąd marzeń, wybierz się do hurtowni pokryć dachowych Dachlux (w Warszawie lub okolicach stolicy) – albo wejdź na ich stronę firmową www.dachlux.pl i zapoznaj się z najnowszą ofertą pokryć i systemów dachowych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy