Materiał Partnera

Rodzaje pokryć dachowych przy budowie domów

Rodzaje pokryć dachowych przy budowie domów

Położenie dachu stanowi zwieńczenie wielomiesięcznej inwestycji budowlanej. Aby jednak ten ostatni etap przebiegł pomyślnie, należy wybrać optymalne pokrycie dachowe. Poszczególne pokrycia różnią się od siebie ceną, trwałością, estetyką oraz walorami użytkowymi. Jakie są rodzaje pokryć dachowych i które z nich warto wybrać do swojego budynku mieszkalnego?

Czym właściwie jest pokrycie dachowe?

Jest to, innymi słowy, zewnętrzna część połaci dachowej, która zabezpiecza budynek przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych (np. takich jak wiatr, deszcz, słońce czy hałas). Rodzaj pokrycia dachowego jest uzależniony m.in. od nachylenia dachu, nośności więźby oraz stopnia skomplikowania połaci. Określone wymagania estetyczne także wyznaczają możliwość zastosowania konkretnych rozwiązań. Pod uwagę trzeba brać ponadto budżet. Warto wyposażyć się w dachówki od renomowanego producenta. Dobrą opcją będzie skierowanie się do takich firm jak choćby hurtownia Ambit, w których w razie potrzeby można zasięgnąć porady u specjalisty budowlanego, specjalizującego się w sprzedaży takich artykułów.

Dachówki ceramiczne

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są dachówki ceramiczne. Swoją sławę zawdzięczają głównie temu, że są bardzo trwałe (wytrzymują nawet do 150 lat ciągłej eksploatacji) oraz odporne na wodę, mróz, wilgoć, promieniowanie słoneczne oraz na obciążenia mechaniczne. Dachówki ceramiczne mają niską nasiąkliwość, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na terenach, gdzie często pada deszcz lub śnieg. Odpowiednio ułożone, tworzą szczelny system o nieprzeciętnych właściwościach termiczno-akustycznych. Niestety są one dość ciężkie, więc nie nadają się do wszystkich budynków.

Blachodachówka

Drugim, równie popularnym rodzajem poszycia, są blachodachówki. Wykonuje się je z blachy stalowej lub aluminiowej, a dodatkowo można je wzmocnić lakierem, cynkiem lub żywicą. W przeciwieństwie do dachówek ceramicznych, tworzą lekką konstrukcję. Cechują się ponadto bardzo dobrą trwałością i odpornością na działanie wody i wilgoci oraz na korozję. Istotną zaletą tego rozwiązania jest również to, że montaż blachodachówki nie pociąga ze sobą potrzeby przeprojektowywania i przerabiania więźby dachowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że blachodachówki mają słabą izolacyjność akustyczną, więc nie zaleca się stosowania ich na obszarach szczególnie hałaśliwych.

Dachówki betonowe

Dachówki produkowane z betonu to najbardziej rozpowszechniona alternatywa dla dachówek ceramicznych. Wizualnie niczym się nie różnią od swoich trwalszych odpowiedników. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, mają sporą masę własną i wymagają zastosowania trwałej, wytrzymałej więźby dachowej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy