Unikalne płyty marmurowe doskonałym materiałem do wykończenia wnętrz

Marmur to tworzywo od wieków uznawane za synonim luksusu – marmurowe podłogi i kolumny spotykane były w pałacach władców oraz posiadłościach bogaczy już w czasach starożytnych. Do dziś cieszy się on sporą popularnością. Co warto wiedzieć na temat marmuru do wykończenia wnętrz?
Czym jest marmur?
Marmur to rodzaj skały metamorficznej, tworzącej się ze skrystalizowanego wapienia poddanego działaniu wysokiej temperatury oraz ciśnienia – w efekcie wapień zmienia swój wygląd oraz strukturę. Gotowy marmur posiada żyły, które każdemu fragmentowi nadają niepowtarzalny wygląd – nie ma dwóch płyt marmurowych, które posiadałyby taki sam rysunek na powierzchni. Jeśli chodzi o właściwości fizykochemiczne należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego porowatą strukturę oraz stosunkowo niską twardość.- Te cechy sprawiają, że stosowanie płyt marmurowych w charakterze np. blatów kuchennych jest dość ryzykowne – mówi przedstawiciel firmy Metamar - Powierzchnie takie dość łatwo mogą ulec zarysowaniu, są również wrażliwe na wilgoć oraz kontakt z kwaśnymi roztworami, które mogą wytrawić na nich plamy. Z drugiej strony marmur bardzo dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami oraz obciążeniami powodującymi wgniecenia.
Estetyka marmuru
Jak zostało wspomniane wyżej, marmur jest tworzywem posiadającym żyłkowaną strukturę – z tego powodu niemożliwe jest znalezienie dwóch fragmentów marmuru, które wyglądałyby tak samo. Również pod względem kolorystyki zauważalne są pewne różnice, nawet jeśli dwa fragmenty marmuru zostały wydobyte z tego samego złoża – kiedy zamawiamy płyty marmurowe do naszego domu powinniśmy pamiętać o tym, że oglądane przez nas próbki nie będą w stanie oddać nam idealnego wyglądu gotowego produktu. Jednak ma to swoje zalety – stosując marmur z łatwością wyróżnimy nasze wnętrze. Marmur dostępny jest w różnych kolorach – czarnym, czerwonym, żółtym, zielonym. Najpopularniejszy ze wszystkich jest biały. Z jednej strony biały kolor dobrze wpisuje się w rozmaite stylistyki, z drugiej zaś wszelkie wady, takie jak odbarwienia czy utrata połysku na bieli są najmniej widoczne.O czym pamiętać kupując marmur do wnętrza?
Płyty marmurowe do wykańczania wnętrza mogą być obrabiane na wiele sposobów, np. poprzez szlifowanie matowe, polerowanie czy antykowanie. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety, wybór powinien być uzależniony od tego, w jakim celu stosowany jest marmur. Np. w pomieszczeniach ciemnych stosuje się marmur polerowany, który odbija światło i doświetla wnętrze. Niezależnie od tego, którą metodę obróbki wybierzemy, należy pamiętać, że marmur ze względu na swoją delikatną strukturę i wrażliwość na przebarwienie powinien zostać zabezpieczony przy pomocy tak zwanego uszczelniacza. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Cegła dekoracyjna, beton architektoniczny - Elkamino Dom
Budowlane materiały - cegły, pustaki woj. mazowieckie05-822 Milanówek, Średnia 33
-
Borg Mury oporowe, prefabrykaty betonowe, garaże betonowe
Budowlane prefabrykaty woj. zachodniopomorskie70-542 Szczecin, Sienna 9