Materiał Partnera

Zasady serwisowania klimatyzacji

Zasady serwisowania klimatyzacji

Regularne serwisowanie klimatyzacji oraz czyszczenie zewnętrznych elementów we własnym zakresie pozwala na utrzymanie urządzenia i całej instalacji w dobrym stanie, a także przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powstawania awarii. Podejmując się tego typu czynności należy jednak wiedzieć o kilku zasadach serwisowania klimatyzacji, tak aby przypadkowo jej nie uszkodzić.

Dlaczego regularne serwisowanie klimatyzacji jest tak istotne?

Utrzymanie klimatyzacji w czystości, a zwłaszcza tej, która posiada zarówno funkcję chłodzenia jak i grzania, jest niezwykle ważne dla zapewnienia sobie i domownikom czystego powietrza, wolnego od niechcianego kurzu, roztoczy i grzybów. Urządzenie, które jest w stałym użyciu, jednak nie jest podejmowane regularnemu czyszczeniu i serwisowaniu, będzie niestety rozprowadzać drobnoustroje po pomieszczeniach, w których się znajduje.

Kwestia ta powinna być szczególnie istotna dla alergików i osób z astmą lub chorobami skóry. Zanieczyszczone powietrze może mieć ogromny wpływ na pogorszenie się schorzeń, a dla osób mających wyjątkowo silne reakcje alergiczne przebywanie w pomieszczeniu z zaniedbaną klimatyzacją może być nawet niebezpieczne.

Według eksperta z firmy Ascoklima 2, specjalizującej się w sprzedaży, montażu oraz serwisie klimatyzacji, nieczyszczone komponenty urządzenia mogą przyczynić się nawet do jego awarii:

Brud osiadający na klimatyzacji, mający kontakt z wilgocią, może bardzo łatwo zmienić się w twardy osad, który ma ogromny wpływ na awaryjność i pobór prądu przez urządzenie. Komponent klimatyzacji, zwany skraplaczem, to dobrze znana wszystkim skrzynka, znajdująca się na zewnątrz budynku, najczęściej montowana na elewacji. Element ten gromadzi nie tylko zanieczyszczenia takie jak kurz, ale i pył oraz piasek, a także musi pracować w niesprzyjających warunkach zewnętrznych. Podobnie wygląda kwestia pozostałych części klimatyzacji, których nie widać gołym okiem. Dlatego dokładne czyszczenie urządzenia powinno być priorytetem dla każdego serwisanta.

Jak wykonuje się serwisowanie klimatyzacji?

Według zaleceń większości producentów, klimatyzacja powinna być poddana serwisowaniu 2 razy w roku, zaraz przed i po zakończeniu sezonu, kiedy dodatkowe chłodzenie pomieszczeń jest najczęściej wykorzystywane. Serwisowanie powinno się więc odbywać na przełomie września i października, a także marca i kwietnia. W ten sposób klimatyzacja będzie odpowiednio przygotowana do intensywnej eksploatacji, a także dokładnie wyczyszczona i odgrzybiona po tym okresie.

Praca serwisanta zaczyna się od sprawdzenia ogólnego stanu klimatyzacji oraz podłączonej do niego instalacji, dzięki czemu może on natychmiast wykryć i pozbyć się ewentualnych usterek oraz awarii. Kontrola ta polega na dokładnej inspekcji każdego elementu z osobna, m.in. poziomu zużycia filtrów, a także stanu sterowników, parownika i wszystkich przewodów instalacji. Po wyeliminowaniu wszelkich nieprawidłowości przystępuje się do czyszczenia odgrzybiania i dezynfekcji całej klimatyzacji. Oprócz elementów zewnętrznych, serwisant musi zająć się też wewnętrznymi częściami urządzenia.

Po pewnym czasie poszczególne części klimatyzacji, takie jak filtry powietrza, mogą się zużyć, dlatego na końcowym etapie przeglądu przeprowadza się ich wymianę. Warto jednak dbać o nie we własnym zakresie, przez co konieczność wymiany tych komponentów może zostać znacznie opóźniona. Filtry należy czyścić raz na kwartał, używając w tym celu odkurzacza i wilgotnej gąbki lub ściereczki. Wyjęcie tego elementu jest niezwykle proste, ponieważ zazwyczaj znajduje się bezpośrednio pod głównym panelem obudowy urządzenia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy