Materiał Partnera

Zastosowanie spieków kwarcowych

Zastosowanie spieków kwarcowych

Spieki kwarcowe to jedne z popularniejszych elementów wykorzystywanych do wykończenia wnętrz. Ich szerokie zastosowanie pozwala uzyskać efekt prawdziwego kamienia na różnych powierzchniach bez pojawienia się problemów z jego montażem. Ich ułożenie jest niezwykle proste i niewymagające, co pozwala wykorzystać je na kominku, ścianach, parapetach i wielu innych powierzchniach. Co warto wiedzieć na temat ich zastosowania?

Czym są spieki kwarcowe?

Spieki kwarcowe to bardzo cienkie płyty, o grubości ok. 6, 12 i 15 mm i dużej wielkości, oferowane przez firmę Stonetiles. Powstają ze zmielonych skał granitowych, wzbogaconych glinkami, topnikiem skaleniowym i barwnikami. W celu wzmocnienia na ich spodzie umieszcza się siatkę. Ich powierzchnia jest barwiona, dzięki czemu dostępne są w różnych kolorach. Dostępne wzory mogą nawiązywać do marmuru, granitu, piaskowca czy łupków. Dość popularne są wersje z metaliczną powierzchnią. Najpopularniejsze są spieki w rozmiarze 100 x 300 cm, choć dostępne są ich mniejsze wersje. Niewielka grubość sprawia, że są lekkie. Szacuje się, że 1 m2 może ważyć ok. 10 kg. Niestety, nie należą do najtańszych elementów aranżacji wnętrz.

Gdzie i jak wykorzystać spieki kwarcowe?

Jak już wspomniano, płyty ze spieków kwarcowych są bardzo twarde, mocne i odporne zarówno na uszkodzenia, jak i zarysowania. Wskazując sposób ich wykorzystania, można powiedzieć, że sprawdzą się w każdym miejscu. Najczęściej wykonuje się z nich okładzinę ścian, obudowę kominków, parapety, a nawet blaty kuchenne. W zależności od upodobań, mogą przydać się do zabudowy kuchni. Przed zakupem spieków kwarcowych należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie i właściwie je dopasować.

Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Możliwość wykorzystania spieków kwarcowych w każdym pomieszczeniu wynika również z ich niskiej nasiąkliwości. Niestety, zaleta ta przeobraża się w wyzwanie w momencie ich układania. Do zamontowania konieczne jest wykorzystanie klejów elastycznych, o podwyższonych parametrach w zakresie przyczepności, najlepiej z klasy C2. Ostatecznie jej klasę należy dopasować do wielkości spieku – do tych mniejszych mogą sprawdzić się słabsze kleje. Samo ich ułożenie jest zbliżone do procesu układania płytek. Wybrany preparat nanosi się przy użyciu pacy zębatej na podłoże. Ważne, by cała powierzchnia pod spiekiem była wypełniona zaprawą, co zapewni właściwe przyklejenie się do podłoża. W miejscach ich łączenia konieczne jest wykonanie spoin o szerokości min. 2mm, które należy wypełnić fugą elastyczną.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy