Zasuwy burzowe jako zabezpieczenie przeciwzalewowe

Spis treści
- Zabezpieczenie przeciwzalewowe a przepisy prawa
- Budowa zasuw burzowych
- Zalety zasuw burzowych wykonanych z tworzywa
- Ochrona przed zalaniem... i nie tylko
Ulewny deszcz może spowodować, że kanalizacja stanie się przepełniona – a tym samym woda i ścieki zaczną się cofać. Jest to sytuacja niebezpieczna, zwłaszcza dla niżej położonych kondygnacji budynków. Rozwiązaniem są zasuwy burzowe, które umożliwiają przepływ ścieków tylko w jedną stronę, zapobiegając tzw. cofce. Tym samym stanowią skuteczne zabezpieczenie przeciwzalewowe. Jak działają?
Zabezpieczenie przeciwzalewowe a przepisy prawa
Montaż urządzeń przeciwzalewowych to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa budynku. To również konieczność związana z wymogami prawa. Budynki oraz pomieszczenia, w których nie jest możliwy grawitacyjny odpływ ścieków muszą zostać wyposażone w systemy chroniące przed zalaniem. Tyczy się to głównie piwnic i garaży, jednak zalanie może dotknąć również inne pomieszczenia budynku – co może przynieść znaczące straty finansowe. Zdecydowanie większe, niż zakup i montaż instalacji przeciwzalewowej.
Budowa zasuw burzowych
Zasuwy burzowe montuje się na poziomych odcinkach rurociągów w studzienkach kanalizacyjnych. Mogą być zlokalizowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Zasada działania zasuw burzowych jest dosyć prosta i nie są to urządzenia skomplikowane. Głównym mechanizmem jest klapa, która umożliwia swobodny przepływ ścieków zgodnie z właściwym kierunkiem spadku. Kiedy system zostaje przeciążony, na przykład w wyniki zatkania rur lub gwałtownej ulewy klapa zapobiega cofaniu się ścieków w kierunku studzienek kanalizacyjnych lub budynków. Zamykana jest automatycznie lub ręcznie. Możemy wyróżnić dwa systemy: jednoklapowy lub dwuklapowy. Pierwszy posiada blokadę zwrotną zamykaną ręcznie, drugi natomiast łączy w sobie dwa rozwiązania: zarówno klapę zamykaną automatycznie, jak i drugą, zamykaną ręcznie.
Po usunięciu przepływu zwrotnego klapy zostają otwarte, a przepływ ścieków może odbywać się bez zakłóceń.
Zalety zasuw burzowych wykonanych z tworzywa
Zasuwy burzowe wykonuje się głównie z tworzywa – systemy jedno- i dwuklapowe wykonane z tworzywa ABS oferuje m.in. firma Scala Plastics. Dlaczego? Ponieważ materiał ten posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest odporny na zmiany temperatury, a także środki chemiczne zawarte w ściekach. Dodatkowo cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, korozję, a gładka powierzchnia utrudnia osadzanie się kamienia i innych zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować zatkanie systemu kanalizacyjnego.
Ochrona przed zalaniem... i nie tylko
Oczywiście podstawową funkcją zasuw burzowych jest ochrona budynku przed zalaniem nadmierną ilością wody. Podczas burz i ulewnych deszczów średnica rur kanalizacyjnych może być niewystarczająca dla swobodnego przepływu wody, a tym samym może pojawić się zjawisko cofki. Możliwość ręcznej zamknięcia blokady jest szczególnie przydatna podczas długich wyjazdów – dzięki temu nawet poważne załamanie pogody nie spowoduje znaczących strat (i niepotrzebnych nerwów na urlopie...). Jednocześnie zasuwy wyposażone w klapy ze stali nierdzewnej zapobiegają przedostawaniu się do kanalizacji gryzoni, a także chronią przed nieprzyjemnymi zapachami, kiedy podczas dłuższej nieobecności zachodzi ryzyko wyschnięcia syfonów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Radmar Radosław Pirogowicz
Drzwi wewnętrzne, zewnętrzne woj. lubelskie21-200 Parczew, 11 Listopada 73