Zawilgocony dach. Jak uporać się z problemem?

Wilgoć pojawiająca się we wnętrzu budynku może być bardzo poważnym problemem. Szczególnym powodem do niepokoju jest zawilgocenie różnych elementów dachu. Nadmiar wilgoci jest przyczyną częstych uszkodzeń warstw termoizolacyjnych, a także niszczenia drewnianej konstrukcji dachu. W przypadku, gdy ilość gromadzącej się wody jest znaczna, może też dojść do powstania zacieków, czy rozwoju groźnych dla zdrowia i trudnych do usunięcia pleśni i grzybów.
Przyczyny zawilgocenia elementów dachu
Wilgoć gromadząca się w różnych miejscach dachu może pochodzić z rozmaitych źródeł. Stosunkowo często zawilgocenie jest spowodowane przeciekami, które pojawiają się w poszyciu dachu. Najczęściej do przenikania wody w głąb konstrukcji dochodzi w miejscu wadliwego wykonania obróbek blacharskich – w okolicach kosza, przy rynnach i w okolicach komina. Zdarza się także, że uszkodzeniu ulega samo pokrycie – mówi pracownik firmy Dachlux, która specjalizuje się w sprzedaży i układaniu pokryć dachowych.
Rodzaj usterki zależy zwykle od typu pokrycia. W przypadku pap termozgrzewalnych mogą to być pęknięcia i pęcherze, przy blachach dachowych m.in. źle zatrzaśnięty zamek lub wadliwie zaciśnięty rąbek. Uszkodzenia pokrycia na dachu krytym dachówkami mają często związek z nieprawidłową instalacją różnych urządzeń, np. anten czy klimatyzatorów.
Wilgoć gromadząca się na dachu może też pochodzić z wnętrza domu. Przyczyną może być np. niewłaściwie wykonana warstwa paroizolacyjna. Bardzo częstą przyczyną pojawiania się wilgoci jest źle działająca wentylacja. W grę może wchodzić zarówno nieprawidłowe wentylowanie całego poddasza, jak i niezadbanie o szczeliny wentylacyjne między pokryciem dachowym a warstwą termoizolacji.
Usuwanie wilgoci
Usuwanie zawilgocenia musi być poprzedzone całkowitym wyeliminowaniem jego przyczyny. Najprostsze do usunięcia są prace związane z naprawą elementów pokrycia dachowego. Wprawdzie wykonanie nowych obróbek blacharskich wymaga zwykle demontażu części poszycia, jednak nie jest to trudne, zwłaszcza w przypadku dachów krytych dachówką czy blachodachówką modułową. Naprawa pokrycia nie jest także skomplikowana w przypadku gontów bitumicznych, pap termozgrzewalnych czy membran dachowych. Większe trudności można napotkać, gdy dach jest pokryty blachą trapezową lub zwykłą blachodachówką.
Dość pracochłonna może się okazać wymiana warstwy paroizolacyjnej i termoizolacji, o ile uległa ona uszkodzeniu wskutek zawilgocenia.
Trzeba pamiętać, że jeśli wskutek przedostającej się wody ucierpiały elementy drewnianej więźby dachowej, to powinny być one wymienione. W przeciwnym razie osłabiona konstrukcja może grozić katastrofą budowlaną.
Nie można zapomnieć również o usunięciu zagrzybienia. Zarówno w przypadku elementów drewnianych, jak i murów warto zastosować odpowiednie preparaty grzybobójcze. Konieczne może być również skucie fragmentów uszkodzonych tynków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
ITF Biuro Usług projektowo-budowlanych Tomasz Pożoga
Budowlany nadzór woj. zachodniopomorskie76-039 Nowe Bielice, Maciejek 5
-
Ekspres-Dach Profesjonalna Firma Dekarska Marek Ścibek
Budowlane usługi - dekarskie woj. mazowieckie07-410 Ostrołęka, Graniczna 8
-
Cieszyńskie Centrum Dachowe
Dachy - materiały, pokrycia dachowe woj. śląskie43-400 Cieszyn, Stawowa 101A