Identyfikacja wizualna

Identyfikacja wizualna i jej rola w pracy architekta

Poznawanie rzeczywistości i budowanie doświadczeń opierają się na informacjach, jakich dostarczają zmysły. Do tych najsilniejszych zalicza się wzrok. Odbierane przez niego obrazy pobudzają wyobraźnię i pozwalają tworzyć w niej projekcje, które perfekcyjnie odzwierciedlają realne przedmioty czy otoczenie. Dlatego identyfikacja wizualna to doskonałe narzędzie dla każdego architekta.

Wizualizacja 3D i jej możliwości

O sile oddziaływania obrazów na wyobraźnię przekonali się już specjaliści z branży reklamowej. Tworzone przez nich spoty czy grafiki są tak realistyczne, że budzą odruch sięgnięcia po soczysty owoc widziany na ekranie, pobudzają pragnienie nawet w chłodny dzień czy skłaniają do zakupu wyjątkowo miękkiego i puszystego swetra. Techniki cyfrowego tworzenia trójwymiarowych obrazów stwarzają nieograniczone możliwości. Z jednej strony służą one sprzedawcom i producentom. Z drugiej bywają też pomocne przy podejmowaniu decyzji przez klientów. Możliwość „zajrzenia” do wnętrza samochodu przed jego zakupem, czy zapoznanie się z planem ośrodka wypoczynkowego na egzotycznej wyspie są bardzo pomocne podczas wybierania . Wizualizacje służą głównie reklamie, chociaż znajdzie się jeszcze kilka innych dziedzin, w których takie wytwory technologii cyfrowej mają zastosowanie. Zaliczają się do nich również projektowanie architektoniczne i aranżacja wnętrz.

Trójwymiarowa prezentacja obiektu

Najważniejszą zaletą komputerowej wizualizacji obiektu architektonicznego jest możliwość przedstawienia go w postaci, która niewiele odbiega od rzeczywistości. Tajemnicze linie, strzałki i cyfry na planie, które nic nie znaczą dla klienta, w wymiarze przestrzennym stają się drzwiami, oknami, ścianami działowymi czy elewacją o ciekawej fakturze. Prezentacja wnętrza budynku w tej postaci pozwala klientowi zrozumieć sposób zagospodarowania przestrzeni, rozkład światła we wnętrzach czy widoki, jakie będzie miał z poszczególnych miejsc w budynku. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość wprowadzania zmian do już gotowego projektu.

Biuro projektowe W.M Spectrum z Gdyni wykorzystuje wizualizacje architektoniczne we wszystkich sytuacjach związanych z projektowaniem, budową i wyposażaniem nowych budynków. Mogą one obejmować pojedynczy obiekt lub nawet mieszkanie, albo cały kompleks osiedlowy. Bywają także przydatne specjalistom od dekoracji wnętrz, którzy mogą swoje projekty zaprezentować w postaci trójwymiarowego obrazu, dzięki któremu potencjalny klient jest w stanie ocenić, czy spełnia on jego oczekiwania. W takiej wizualizacji znacznie prostsza także jest zmiana detali, takich jak kolory zasłon czy wzór mebli – pobiera się je z odpowiedniej bazy i wymienia jednym kliknięciem.

Wirtualny spacer i inne formy prezentacji graficznej

Jedną z popularniejszych form identyfikacji wizualnej, jaką wykorzystują nowoczesne biura projektowe, jest wirtualny spacer. Sprowadza się on do wykonania animacji, która przypomina wędrówkę z kamerą po różnych pomieszczeniach. Dzięki możliwości sterowania obrazem za pomocą kursora klient może „pójść” tam, gdzie chce i zobaczyć każdy interesujący go szczegół projektu. W efekcie zapoznaje się z funkcjonalnością wnętrz lub może ocenić rozplanowanie ścieżek czy klombów na zewnątrz budynku. Wirtualny spacer to również sposób na oglądanie obiektu ze wszystkich stron. W praktyce biur architektonicznych stosuje się też inne formy identyfikacji wizualnej. Są to m.in. animacje, wyeksponowanie atutów inwestycji czy graficzne przedstawienie rzutów obiektu i zagospodarowania terenu, a także tworzenie oferty komercyjnej inwestycji.

Regulamin korzystania z serwisu