Ekstensywne zazielenianie dachów

Na czym polega ekstensywne zazielenianie dachów?

Zielone dachy w pierwszej kolejności mogą nam się kojarzyć ze starymi domkami na wsiach, jednak jest to skojarzenie błędne. Dziś systemy zielonych dachów królują przede wszystkim na terenach miejskich i to nie tylko w dzielnicach znacznie oddalonych od centrum. Miasta, zwłaszcza duże aglomeracje, rozwijają się szybko, coraz więcej w nich betonu i szkła, a coraz mniej przestrzeni na zieleń. Ekstensywne zazielenianie dachów ma tu wiele zalet.

Ekstensywne zazielenianie dachów – co to jest?

Na ekstensywnych zielonych dachach występuje roślinność, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji, roślinność sucholubna, odporna na trudne warunki. Na tego rodzaju dachach dominują przede wszystkim:

  • rozchodniki – bardzo łatwe w uprawie rośliny ozdobne, które nadają się także do obsadzania ogródków skalnych,
  • skalnice – rośliny ozdobne w licznych odmianach,
  • rojniki – łatwo krzyżujące się ze sobą rośliny, o których mówi się, że są zawsze żywe,
  • smagliczki – niewielkie, wyjątkowo dekoracyjne kwiaty, które trafiły w Polsce do uprawy,
  • macierzanki – rośliny cenione za swoje walory zapachowe, wabiące owady,
  • trawy ozdobne i zioła.

Wybór roślin zależy od naszego gustu, dlatego projekt dachu tworzony jest przez firmę zajmującą się wykonywaniem dachów zielonych, taką jak Green Flor, na indywidualne zamówienie, oczywiście przy uwzględnieniu przede wszystkim uwarunkowań konstrukcyjnych dachu. Bierze się pod uwagę dwa podstawowe warunki: ciężar, który może przenieść struktura dachu i istniejący spadek. Zielony dach można założyć na powierzchniach o spadku od 0 do 45 stopni.

 

Dlaczego warto zdecydować się na zielony dach ekstensywny?

Zielony dach to nie tylko rozwiązanie przyjemne dla oka – zazielenianie dachów, które do tej pory były tzw. martwymi powierzchniami, niesie za sobą wiele korzyści. Systemy dachów zielonych mogą pozytywnie wpływać na miejski klimat, gdy odbiega on wyraźnie od klimatu otaczających go terenów. Z punktu widzenia architektów dachy i mury budynków działają jak akumulatory ciepła. Choć mieszkańcy dużych miast mogą tego nie odczuwać wyraźnie, w centrach temperatura powietrza jest podwyższona średnio o 1-2°C. Roślinność na dachach niweluje ten efekt, odbijając promieniowanie słoneczne i odparowując nagromadzoną wodę. Zazieleniony dach nagrzewa się znacznie mniej niż np. dach pokryty papą bitumiczną. Ekstensywnie zazieleniony dach to dodatkowa izolacja termiczna budynku. Rośliny wzbogacają powietrze w tlen, zmniejszając jednocześnie zawartość szkodliwego dwutlenku węgla, a to kolejny atut. Podsumowując: celem zazieleniania dachów jest ulepszanie nie tylko ich samych, ale też pozytywne wpływanie na miejską przestrzeń.

Regulamin korzystania z serwisu