Zniszczony dach

Naprawa ocieplenia dachu zniszczonego przez kuny

Kuny często zagnieżdżają się na poddaszach budynków mieszkalnych i swoją obecnością powodują uszkodzenia izolacji dachu. Takie zniszczenia bywają trudne do naprawy i przyczyniają się do spadku temperatury w domu. W celu przywrócenia dobrego stanu dachu należy więc podjąć specjalistyczne działania z zakresu uszczelniania lub wymiany izolacji. Czy warto to robić samodzielnie? Oto dlaczego lepiej powierzyć naprawę specjalistom!

Jak naprawić dach zniszczony przez kuny?

Uszkodzenia powstałe na skutek zamieszkania kun na poddaszu mogą być bardzo zróżnicowane. Zwierzęta te często zagnieżdżają się wewnątrz wełny mineralnej, rozszarpując ją na mniejsze kawałki. Powoduje to rozszczelnienie izolacji, którą naprawia się przy użyciu kilku metod.

Specjaliści od ocieplania i naprawy dachów wykorzystują techniki, które umożliwiają naprawę dachu zniszczonego przez kuny bez konieczności opuszczania  domu przez mieszkańców. Uzupełnianie braków zniszczonego materiału można przeprowadzić, umieszczając w lukach granulki wełny celulozowej, która skutecznie zapełnia powstałe dziury i szczeliny. Metoda ta polega na dosłownym wdmuchiwaniu kulek z wełny celulozowej, które samoistnie zatykają wszelkie nieszczelności. Bardzo dużą zaletą tego sposobu jest fakt, że nie zaburza on w żaden sposób komfortu mieszkańców remontowanego budynku.

Wełna celulozowa jest wykorzystywana ze względu na to, że nie zawiera igieł i nie ma postaci wygodnego legowiska. Dodatkowo nasącza się ją środkami chemicznymi, które zniechęcają kuny do odwiedzania wyremontowanego poddasza.

W niektórych przypadkach wymagane jest usunięcie starej wełny i całkowita wymiana izolacji. Z tego powodu przed przystąpieniem do naprawy należy dokonać szczegółowej analizy zniszczeń.

– Przed naprawą izolacji dachowej wykonuje się badania termowizyjne, które pozwalają ustalić, jakie zmiany zaszły w strukturze poddasza. Po takiej analizie można wstępnie dobrać odpowiednią metodę naprawy i ustalić, jak dużo materiału potrzeba do uszczelnienia izolacji. Po skończonej pracy także wykonuje się badania termowizyjne w celu sprawdzenia izolacyjności poszycia – informuje pracownik firmy Wotherm, która specjalizuje się w kompleksowych naprawach dachów.

Samodzielna naprawa dachu uszkodzonego przez kuny

Samodzielna wymiana izolacji lub też jej uzupełnianie nie jest dobrym pomysłem. Użycie fachowego sprzętu pozwala na precyzyjną lokalizację wszystkich uszkodzeń oraz dokładne załatanie i uszczelnienie powstałych luk. Naprawiając dach bez specjalistycznej wiedzy i narzędzi, nie można liczyć na idealny efekt oraz prawdziwą poprawę izolacyjności poszycia. Brak usunięcia zamieszkałej przez kuny wełny skusi je do powtórnego zasiedlenia ciepłego i bezpiecznego poddasza.

Regulamin korzystania z serwisu