Wełna wdmuchiwana

Wełna wdmuchiwana. Skąd się bierze?

Wdmuchiwanie wełny celulozowej to obecnie jedna z najnowocześniejszych metod ocieplania dachów. Tak zamontowana izolacja zapewnia ciągłość izolacyjnej warstwy, ma wysoki współczynnik lambda, wysokie ciepło właściwe. Charakteryzuje się trwałością użytkową i higroskopijnością, zabezpieczającą przed zawilgoceniem budynku. Skąd się bierze wełna wdmuchiwana i jak przebiega proces montażu?

Wełna wdmuchiwana celulozowa jest także doskonałym izolatorem akustycznym, a także wyjątkowo trwałym; jej czas użytkowania wynosi nawet 50 lat. Omawiany sposób jej montażu, za pomocą specjalnych maszyn, zapewnia jej optymalne właściwości, a także wyjątkową szczelność i dokładność docieplenia. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Maszyny do wdmuchiwania

Proces wdmuchiwania wełny celulozowej, produkowanej przez renomowanego producenta wełny celulozowej Termex, odbywa się za pomocą specjalnych maszyn o parametrach, zapewniających odpowiednie napowietrzenie i rozdrobnienie materiału. Ponadto są to urządzenia o bardzo dużej mocy, dzięki czemu materiał zostaje odpowiednio zagęszczony w skosach o dużym kącie nachylenia oraz w ścianach. Zapobiega się w ten sposób powstawaniu mostów termicznych. Warto także zdać sobie sprawę, iż zbyt duże ciśnienie może spowodować uszkodzenie płyt kartonowo-gipsowych, dlatego omawiane urządzenia są wyposażone w dynamiczną kontrolę ciśnienia, zapobiegającą przed uszkodzeniami.

Proces może odbywać się dwojako:

  • poprzez wdmuchiwanie wełny w przegrody zamknięte
  • poprzez otwarte nadmuchiwanie na stropy

W oby przypadkach nie są używane żadne zamarzające substancje, mogące zakłócić poprawną instalację ocieplenia.

Skąd się bierze wełna celulozowa

Wdmuchiwana wełna celulozowa to w pełni ekologiczny materiał, tworzony na bazie celulozy, pozyskiwanej z bezpiecznych źródeł. Odzyskuje się ją ze zwrotów, redystrybucji prasy i ścinek drukarskich. Następnie jest ona fabrycznie zaimpregnowana. Jest nietoksyczna dla otoczenia i jednocześnie neutralna na działanie bakterii, pleśni, grzybów, glonów, insektów, a nawet grzybni, nie stanowiąc dla nich pożywki.

Zalety wdmuchiwania wełny

Wdmuchiwanie wełny celulozowej ma wiele zalet. Przede wszystkim, przez ogromną precyzję, pozwala osiągnąć szczelność ocieplenia, niespotykaną przy stosowaniu innych metod. Wiąże się z tym jej efektywność grzewcza, niższe koszty ogrzewania, szybki zwrot inwestycji, a także bezpieczeństwo budynku.

Wełna celulozowa wytwarza w domu sprzyjający mikroklimat i jest całkowicie bezpieczna dla alergików.  Jest materiałem oddychającym przez co chłonie wilgoć, chroniąc tym samym konstrukcję budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu