Czym kierować się przy wyborze drzwi tarasowych?

Drzwi tarasowe to jeden z najważniejszych elementów wybieranych podczas wykańczania budynków mieszkalnych. Na rynku istnieje wiele systemów drzwi wyjściowych na taras, dlatego ich wybór może przysporzyć wielu problemów. Czym kierować się wybierając drzwi tarasowe, aby stały się one estetyczną wizytówką domu i stanowiły płynne przejście pomiędzy salonem a tarasem?

Jakie powinny być drzwi tarasowe?

Najważniejszą cechą, która powinna wyróżniać drzwi tarasowe, jest funkcjonalność. Korzystanie z tych systemów musi być proste i komfortowe dla wszystkich użytkowników. Szczególnie latem taras to miejsce, w którym domownicy spędzają dużo wolnego czasu. Drzwi są wtedy stale otwierane i zamykane, dlatego wykonywanie tych czynności musi być w maksymalnym stopniu uproszczone.

Nowoczesne budownictwo charakteryzujące się dużymi przeszkleniami wymaga zastosowania eleganckich drzwi, które poza komfortem użytkowania, muszą wyróżniać się również atrakcyjnym wyglądem. Współczesne systemy drzwi tarasowych pełnią funkcję dekoracyjną i nie są już tylko przejściem z pomieszczenia wewnątrz na zewnątrz budynku. Obecnie drzwi tarasowe są wizytówką domu tak samo, jak drzwi wejściowe.

Jaki rodzaj drzwi tarasowych wybrać?

Inwestorzy prywatni zastanawiający się nad zakupem drzwi tarasowych mają do wyboru ich trzy podstawowe rodzaje. Są to systemy rozwieralno-uchylne, uchylno-przesuwne oraz podnoszono-przesuwne.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów w firmie Plastixal, która jest producentem stolarki okiennej i drzwiowej: Systemy rozwieralno-uchylne to tradycyjne rozwiązanie, od którego obecnie odchodzi większość właścicieli domów jednorodzinnych budowanych zgodnie z zasadami nowoczesnego budownictwa. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem jest montaż drzwi przesuwnych, które poza estetycznym wyglądem wyróżnia zdecydowanie większy komfort użytkowania. Drzwi przesuwne nie zabierają wiele miejsca, są łatwe w obsłudze, a ich otwieranie i zamykanie jest intuicyjne. Co więcej, systemy podnoszono-przesuwne wyposażone są w bardzo niski próg zapewniający bezproblemowe przejście zarówno dzieciom, jak i osobom starszym oraz mającym problemy z poruszaniem się. Takie systemy umożliwiają montaż dużych przeszkleń i swobodne przesuwanie nawet najcięższych skrzydeł.

Drzwi z jakiego materiału sprawdzą się najlepiej?

Drzwi tarasowe produkowane są najczęściej z trzech materiałów: PCV, aluminium oraz drewna. Inwestorzy najczęściej decydują się na montaż drzwi wykonanych z tego samego materiału, co pozostałe elementy stolarki okienno-drzwiowej zastosowanej w budynku. Dużą zaletą drzwi tarasowych z PCV jest z całą pewnością niższa cena w porównaniu z pozostałymi rozwiązaniami. Nowoczesne drzwi plastikowe są energooszczędne i nie pozwalają na zbyt szybkie wychładzanie się pomieszczeń. Ramy skrzydeł drzwi z PCV występują w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu dopasowanie ich do obecnego wewnątrz stylu architektonicznego, a także koloru elewacji budynku nie stanowi żadnego problemu. To komfortowe i bezpieczne systemy polecane wszystkim inwestorom szukającym ekonomicznych rozwiązań.

Regulamin korzystania z serwisu