Jak wybór drzwi zewnętrznych wpływa na wysokość ubezpieczenia domu?

Ubezpieczanie domu należy do jednych z kluczowych czynności, jeśli chcemy właściwie zabezpieczyć się przed ewentualną stratą swojego dobytku. Poszukując właściwej oferty, orientujemy się, że na wysokość składki ubezpieczenia może mieć wpływ wiele rozmaitych czynników, a jednym z nich jest na przykład rodzaj drzwi zewnętrznych, które są wstawione w naszym domu. Tylko na co dokładnie zwracają uwagę ubezpieczyciele, jeśli chodzi o nasze drzwi?

Sześć klas antywłamaniowych

Nie każdy wie o tym, że na wysokość składki ubezpieczenia za dom ma wpływ rodzaj i kondycja drzwi, które są aktualnie wstawione na danej nieruchomości. Ubezpieczyciele zwracają przede wszystkim uwagę na klasę antywłamaniową, która odpowiada naszym drzwiom – mówi ekspert z firmy KOLOR PPHU R. Domagalski S.J., hurtowni drzwi i okien.

Przyporządkowanie do drzwi klasy antywłamaniowej, która odpowiada ich specyfice, pomaga nam, jako użytkownikom, ustalić, czy dany model jest dla nas odpowiedni. Poza tym, wybierając drzwi z oznaczeniem wysokiej klasy antywłamaniowej, możemy liczyć na obniżenie corocznej składki ubezpieczeniowej za nasz dom. Dobrze więc wiedzieć, co dokładnie cechuje każdą klasę. Dzięki temu będziemy mieli świadomość tego, jakie drzwi najlepiej wybrać,  kiedy zależy nam na niskim koszcie ubezpieczenia domu.

Zdecydowanie najgorsze zabezpieczenia przed włamaniem mają drzwi pierwszej klasy antywłamaniowej. Przedostanie się przez nie bez użycia klucza jest bardzo łatwe, nie potrzeba do tego żadnych narzędzi. Drzwi zewnętrzne pierwszej klasy odporności mogą zostać otwarte poprzez użycie przemocy fizycznej, czyli między innymi poprzez kopanie, podnoszenie, wyrywanie czy napieranie barkiem. Drzwi drugiej klasy też nie mają zachwycających zabezpieczeń, ale do ich otwarcia bez użycia klucza potrzebne są proste narzędzia, takie jak na przykład klin, śrubokręt czy szczypce. Dopiero drzwi trzeciej i czwartej klasy uznawane są za antywłamaniowe. By się przez nie przedostać, włamywacz zmuszony jest do wykorzystania dodatkowych, bardziej skomplikowanych narzędzi (np. piły czy wiertarki). Drzwi piątej i szóstej klasy są jeszcze bardziej bezpieczne, do ich otwarcia potrzebnych jest nie tylko dużo narzędzi, ale i czasu. Dla przykładu – drzwi pierwszej klasy mogą zostać otwarte przez włamywacza już po 3 minutach, przy czym szóstej klasy dopiero po 20 minutach.

Jakie jeszcze cechy drzwi obniżają wysokość ubezpieczenia?

Na wysokość ubezpieczenia za dom mają też wpływ inne, bardziej szczegółowe czynniki. Ważne są przede wszystkim zamki, które zostały zamontowane w naszych drzwiach zewnętrznych. Ubezpieczyciele mają różne wymagania co do tego, ale najczęściej można się spotkać z koniecznością posiadania dwóch zamków wielozapadkowych lub jednego zamka wielopunktowego. Poza tym, jeśli nasze drzwi zewnętrzne są dwuskrzydłowe, to ważne jest, by jedno z tych skrzydeł było unieruchomione od strony wnętrza domu za pomocą specjalnych zasuw, zarówno u góry, jak i u dołu drzwi. Czujni powinni być też właściciele szklanych drzwi zewnętrznych. Takie modele powinny być wyposażone w zamek, którego po wybiciu szyby nie da się otworzyć od wewnątrz bez użycia klucza.

Regulamin korzystania z serwisu