drzwi wewnętrzne

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać do mieszkania?

Drzwi wewnętrzne są ozdobą poszczególnych pomieszczeń, zapewniają prywatność, a także chronią przed hałasem, przeciągami albo rozchodzącymi się po mieszkaniu zapachami. Od ich funkcjonalności w dużym stopniu zależy komfort korzystania z mieszkania, a także jego wygląd i charakter. Decydując się na konkretny model drzwi, warto więc dobrze rozważyć, czy będą one pasowały do efektu wizualnego, jaki chcemy uzyskać.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne to ważny element wystroju wnętrza, istotny także ze względu na swoje właściwości użytkowe. Istnieje wiele różnych wariantów, w jakich mogą być wykonane drzwi wewnętrzne do mieszkania. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się klasyczne drzwi przylgowe, a więc takie, w których część skrzydła zachodzi na ościeżnicę. Drzwi tego rodzaju są chętnie wybierane zarówno do pomieszczeń urządzanych tradycyjnie, jak i do nowoczesnych. W tych ostatnich, zwłaszcza jeśli ich aranżacja jest inspirowana modnym minimalizmem, coraz częściej użytkownicy decydują się jednak na drzwi bezprzylgowe, w których skrzydło w całości chowa się w ościeżnicy, tworząc z nią jednolitą powierzchnię.

W drzwiach przeznaczonych do montażu w mieszkaniach często stosuje się większe lub mniejsze przeszklenia. Występują one niezależnie od stylu, w jakim zostały zaprojektowane, choć wpływa to na ich formę. W drzwiach klasycznych najczęściej stosuje się kilka mniejszych szyb rozmieszczonych symetrycznie. W nowoczesnych nierzadko tafla szkła jest umieszczona przez całą wysokość drzwi lub przybiera bardziej fantazyjne formy. Poza funkcją dekoracyjną pozwalają one na lepsze doświetlenie pomieszczeń, zwłaszcza pozbawionego na ogół okien przedpokoju.

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi wewnętrzne do mieszkania?

Wybierając drzwi do mieszkania, trzeba zwrócić uwagę na ich kolorystykę, która powinna pasować do koloru ścian oraz wykończenia podłogi. Istotny jest też rodzaj materiału, z jakiego je wykonano. Dostępne są zarówno drzwi z litego drewna, jak i wykonane z kompozytów lub materiałów drewnopochodnych. Zwykle są one wykańczane droższym fornirem lub okleiną z tworzywa, która poza barwą może nadawać ich powierzchni fakturę przypominającą drewno lub pozostawać gładka. Znaczenie mają również zastosowane okucia, a zwłaszcza rodzaj i kształt klamek i zawiasów. Warto pamiętać, że drzwi montowane w łazience muszą różnić się od pozostałych umieszczonymi w dolnej części otworami wentylacyjnymi albo szczelinami ułatwiającymi przepływ powietrza. Równie istotny jest także strona, w którą będą się otwierać drzwi. Duży wybór drzwi wewnętrznych do mieszkań oferuje np. firma SAWO-MET, specjalizująca się zarówno w dostarczaniu elementów wykończenia wnętrza m.in. farb, tapet czy też paneli podłogowych, jak i systemów ociepleń.

Regulamin korzystania z serwisu