drzwi-antywlamaniowe

Jakie zabezpieczenia przed włamaniem powinny posiadać drzwi wejściowe?

Antywłamaniowe drzwi wejściowe do domu czy mieszkania to obecnie podstawowy sposób na zabezpieczenie nieruchomości przed włamaniem. Wprawdzie nawet najlepszej klasy drzwi nie są w stanie w 100% uchronić przed kradzieżą, to stanowią one główny element całego systemu zabezpieczenia domu czy mieszkania. Ponadto warto również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu okien i drzwi balkonowych.

Co powinny mieć drzwi antywłamaniowe

Dobrej klasy antywłamaniowe drzwi wejściowe muszą przetrwać próbę wyłamania, wyważenia czy przewiercenia. Dlatego tak duże znaczenie ma właściwy montaż ościeżnicy. Musi być ona przytwierdzona do muru za pomocą kotew. Warto ją również dokładnie obmurować. Skrzydło drzwi powinno być z kolei wykonane ze stalowej ramy. Całość dobrze jest wzmocnić kratownicą, która składa się z metalowych prętów. Najtrudniejsze do pokonania są drzwi wejściowe, w których wykorzystano pręty obrotowe. Wolne przestrzenie należy wypełnić materiałami o dobrej izolacji termicznej i dźwiękochłonnej. Bardzo ważne są też wkładki oraz rozety antywłamaniowe – drzwi wejściowe z tymi elementami oferują przykładowo takie firmy, jak Wiktorczyk.

Zawiasy do drzwi antywłamaniowych

W przypadku drzwi wejściowych duże znaczenie mają ponadto odpowiednie zawiasy, które nie pozwolą na wyjęcie skrzydła z ościeżnicy.  Dlatego w drzwiach powszechnie montuje się już specjalne bolce antywłamaniowe, które blokują ich wyjęcie na skutek przecięcia zawiasów. Poza tym warto zwrócić szczególną uwagę na zamek, który uruchamia co najmniej 4 rygle znajdujące się w drzwiach. Im więcej rygli, tym lepiej. Z kolei sam zamek powinien od zewnątrz być przysłonięty osłonkami wykonanymi z wysokiej jakości stali. Wówczas jego przewiercenie nie będzie możliwe. Obecnie w zamkach montuje się na ogół dwa zamki, ale tylko jeden jest odpowiedzialny za wysuwanie rygli.

Klasa drzwi

Podczas zakupu drzwi wejściowych warto zwrócić uwagę na tabliczkę znamionową, która na ogół znajduje się przy zawiasach. Tam znajduje się informacja o klasie drzwi. W obowiązującej w Polsce klasyfikacji za drzwi antywłamaniowe uznawane są modele klasy trzeciej i czwartej. Drzwi atestowane klasy trzeciej są odpowiednie do zabezpieczania mieszkań w budynkach zlokalizowanych na ogrodzonych osiedlach. Z kolei drzwi wejściowe antywłamaniowe klasy czwartej stosowane powinny być w domach jednorodzinnych wolnostojących. Już podczas zakupu warto zapytać sprzedawcę o stosowany atest i zażądać jego okazania. Obecnie oferta drzwi antywłamaniowych na rynku jest bardzo szeroka.

Regulamin korzystania z serwisu