drzwi

Kryteria wyboru drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne pełnią bardzo wiele funkcji – zabezpieczają nasz dom lub mieszkanie przed włamywaczami, oddzielają nas od hałasu dobiegających z zewnątrz, ograniczają ucieczkę ciepła z wnętrza. Dlatego ich wybór powinien być bardzo przemyślany. Na jakie cechy drzwi powinniśmy zwrócić uwagę, żeby nie pogubić się w obszernej ofercie producentów stolarki?

Poziom bezpieczeństwa

Pierwszym wymogiem, który stawia się drzwiom, to żeby skutecznie chroniły mieszkanie przed wtargnięciem do niego osób niepowołanych. Należy jednocześnie pamiętać, że nie ma drzwi niezniszczalnych, które mogłyby całkowicie zablokować włamywaczom dostęp do naszego lokalu – każde z nich można zniszczyć, przy użyciu odpowiednich narzędzi i mając do dyspozycji dość czasu. Chodzi o to, żeby moment otwarcia drzwi opóźnić do momentu przyjazdu policji lub ochrony. Wyróżnia się osiem klas bezpieczeństwa drzwi – w kolejności od najmniej do najbardziej odpornych są to klasy RC1N, RC1, RC2N, RC2, RC3, RC4, RC5, RC6. Im wyższa klasa drzwi, tym trudniej je sforsować. Przykładowo doświadczony włamywacz przy użyciu zwykłych narzędzi jest w stanie otworzyć drzwi klasy RC2 w zaledwie 2 minuty. Do otwarcia drzwi klasy RC6 potrzeba wysokiej klasy elektronarzędzi i około 20 minut. Bezpieczne i trwałe drzwi wejściowe znajdziemy w ofercie firmy Kris.

Izolacja cieplna

Drzwi stanowią pod względem izolacji cieplnej słaby punkt konstrukcji domu – dlatego warto wybierać takie, które będą w najwyższym stopniu ograniczać straty ciepła. O jakości izolacji cieplnej drzwi mówi nam wartość współczynnika przenikania ciepła U, wyrażana w W/(m2.K). Im współczynnik ma niższą wartość, tym mniejsze straty ciepła. Aktualne przepisy mówią, że wartość U dla drzwi zewnętrznych powinna wynosić 2,6.  Dlaczego jest to tak ważne? Głównie ze względów ekonomicznych i ekologicznych – jeśli nasz dom traci mało ciepła, potrzebujemy mniej energii do jego skutecznego ogrzania, a tym samym zużywamy mniej paliw.

Wymiary

Minimalne wymiary otworu drzwiowego już po zamontowaniu ościeżnicy powinny wynosić – zgodnie z aktualnymi przepisami – 200 cm wysokości oraz 90 cm szerokości. Te same przepisy dotyczą drzwi dwuskrzydłowych, których przynajmniej jedno skrzydło powinno posiadać co najmniej takie wymiary. Wielkość drzwi ma ogromne znaczenie, dlatego należy ją bardzo dokładnie przemyśleć. Z jednej strony duże drzwi dają nam większą wygodę, którą odczujemy szczególnie wyraźnie przy przenoszeniu przez nie wielkogabarytowych sprzętów, takich jak meble czy sprzęt AGD. Z drugiej strony należy pamiętać, że im większa powierzchnia drzwi, tym większe straty ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu