drzwi bezprzylgowe

W jaki sposób działają drzwi bezprzylgowe?

Wybierając drzwi do domu bierzemy pod uwagę wiele różnych czynników – materiał, z którego zostały wykonane, ich wymiary, estetykę. Rzadko jednak rozważamy wybór między drzwiami przylgowymi a bezprzyglowymi – jesteśmy przyzwyczajeni do tych pierwszych, jednak widać wyraźny wzrost zainteresowania drugim rozwiązaniem. Czym są drzwi bezprzylgowe i jak działają? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – podobieństwa i różnice

Wystarczy spojrzeć na nazwy obu drzwi, by stwierdzić, że podstawową różnicą między nimi jest obecność przylgi – drzwi bezprzylgowe są jej oczywiście pozbawione. Czym jednak jest przylga? – W fachowej terminologii związanej z produkcji stolarki drzwiowej przylgą nazywa się wycięcie w płycie drzwi biegnące wzdłuż ich górnej i obu bocznych krawędzi – wyjaśnia specjalista firmy WiktorczykSprawia ona, że płyta drzwi nachodzi na opaskę framugi. W drzwiach bezprzylgowych wspomnianego wcięcia nie ma, płyta drzwi jest równa i w całości chowa się w otworze framugi. Rozwiązanie to od długiego czasu jest bardzo popularne w Ameryce Północnej, obecnie widać zainteresowanie nim również na polskim rynku.

Jak działają drzwi bezprzylgowe?

Poza brakiem przylgi drzwi bezprzylgowe różnią się od przylgowych również sposobem zamykania. Przylga w drzwiach przylgowych służy między innymi zatrzymaniu płyty drzwi na framudze – dzięki temu możliwe jest ich zamknięcie bez użycia klamki, wystarczy je pchnąć. W drzwiach bezprzylgowych takie rozwiązanie jest niewystarczające. Dlatego powszechnie stosuje się zamki magnetyczne. Zasada ich działania jest prosta – w momencie, gdy drzwi wchodzą we framugę, znajdujący się w niej magnes powoduje wysunięcie się języka zamka. Aby ponownie otworzyć drzwi wystarczy nacisnąć klamkę, jak w zwykłych drzwiach przylgowych

Fakty i mity na temat drzwi bezprzylgowych

Drzwi bezprzylgowe cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich konsumentów. Jest to zasługa przede wszystkich ich nietypowego, efektownego wyglądu – doskonale będą pasować do nowoczesnego mieszkania czy biura. Oczywiście ich dekoracyjna funkcja będzie miała znaczenie tylko wtedy, gdy pozostają zamknięte – po otwarciu różnice estetyczne między nimi a drzwiami przylgowymi będzie raczej niewielka. W wielu opiniach użytkowników można zetknąć się ze zdaniem, iż drzwi bezprzylgowe posiadają gorsze parametry (np. jeśli chodzi właściwości akustyczne) od drzwi przylgowych, w praktyce jednak różnice te są tak małe, że nie mają żadnego większego znaczenia dla naszego komfortu.

Regulamin korzystania z serwisu