drzwi bezprzylgowe

W jaki sposób działają drzwi bezprzylgowe?

Wybierając drzwi do domu bierzemy pod uwagę wiele różnych czynników – materiał, z którego zostały wykonane, ich wymiary, estetykę. Rzadko jednak rozważamy wybór między drzwiami przylgowymi a bezprzyglowymi – jesteśmy przyzwyczajeni do tych pierwszych, jednak widać wyraźny wzrost zainteresowania drugim rozwiązaniem. Czym są drzwi bezprzylgowe i jak działają? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – podobieństwa i różnice

Wystarczy spojrzeć na nazwy obu drzwi, by stwierdzić, że podstawową różnicą między nimi jest obecność przylgi – drzwi bezprzylgowe są jej oczywiście pozbawione. Czym jednak jest przylga? – W fachowej terminologii związanej z produkcji stolarki drzwiowej przylgą nazywa się wycięcie w płycie drzwi biegnące wzdłuż ich górnej i obu bocznych krawędzi – wyjaśnia specjalista firmy WiktorczykSprawia ona, że płyta drzwi nachodzi na opaskę framugi. W drzwiach bezprzylgowych wspomnianego wcięcia nie ma, płyta drzwi jest równa i w całości chowa się w otworze framugi. Rozwiązanie to od długiego czasu jest bardzo popularne w Ameryce Północnej, obecnie widać zainteresowanie nim również na polskim rynku.

Jak działają drzwi bezprzylgowe?

Poza brakiem przylgi drzwi bezprzylgowe różnią się od przylgowych również sposobem zamykania. Przylga w drzwiach przylgowych służy między innymi zatrzymaniu płyty drzwi na framudze – dzięki temu możliwe jest ich zamknięcie bez użycia klamki, wystarczy je pchnąć. W drzwiach bezprzylgowych takie rozwiązanie jest niewystarczające. Dlatego powszechnie stosuje się zamki magnetyczne. Zasada ich działania jest prosta – w momencie, gdy drzwi wchodzą we framugę, znajdujący się w niej magnes powoduje wysunięcie się języka zamka. Aby ponownie otworzyć drzwi wystarczy nacisnąć klamkę, jak w zwykłych drzwiach przylgowych

Fakty i mity na temat drzwi bezprzylgowych

Drzwi bezprzylgowe cieszą się coraz większą popularnością wśród polskich konsumentów. Jest to zasługa przede wszystkich ich nietypowego, efektownego wyglądu – doskonale będą pasować do nowoczesnego mieszkania czy biura. Oczywiście ich dekoracyjna funkcja będzie miała znaczenie tylko wtedy, gdy pozostają zamknięte – po otwarciu różnice estetyczne między nimi a drzwiami przylgowymi będzie raczej niewielka. W wielu opiniach użytkowników można zetknąć się ze zdaniem, iż drzwi bezprzylgowe posiadają gorsze parametry (np. jeśli chodzi właściwości akustyczne) od drzwi przylgowych, w praktyce jednak różnice te są tak małe, że nie mają żadnego większego znaczenia dla naszego komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *