drzwi zewnetrzne

Typy drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne to wizytówka domu. Stolarka, szczególnie drzwiowa, ma ogromny wpływ na wygląd całej elewacji, a więc także na wrażenie, jakie robimy na swoich gościach. Z drugiej strony porządne drzwi zewnętrzne chronią nas przed tymi, których nie zapraszaliśmy, a także przed ucieczką ciepła i dostawaniem się do domu zanieczyszczeń z zewnątrz. Jakie rodzaje drzwi zewnętrznych oferuje rynek?

Drzwi drewniane, stalowe, aluminiowe, a może z PCV?

Pierwszym kryterium podziału drzwi zewnętrznych jest materiał, z którego są wykonane. Przed jakim wyborem stoi tu konsument? Zapytaliśmy o to specjalistę, przedstawiciela firmy Okna Jachimczak:

Jeśli chodzi o materiały, to można wymienić cztery główne, z których najczęściej wykonywane są drzwi zewnętrzne. Są to: drewno, stal, aluminium i PCV, czyli polichlorek winylu – tworzywo sztuczne. Każdy z tych rodzajów drzwi ma swoje wady i zalety, więc nie sposób powiedzieć, który z nich jest najlepszy. Zależy to od indywidualnych warunków i upodobań, a także możliwości klienta.

Najtańsze na tej liście jest PVC. Materiał ten dobrze izoluje ciepło. Tak wykonane drzwi są też lekkie, więc nie obciążą nadmiernie futryny i całej ściany. Nie są natomiast odporne mechaniczne, w przeciwieństwie do wersji metalowych.

Drzwi aluminiowe i stalowe to propozycje dla osób, które szukają solidnych i mocnych drzwi zewnętrznych. Z tych materiałów często powstają drzwi w kolorach metalicznych, które doskonale wpisują się w nowoczesny styl architektury.

Drewno z kolei to naturalny, ciepły w dotyku materiał o dobrych parametrach izolacyjnych i akustycznych. Trzeba jednak pamiętać, że drewno narażone na czynniki zewnętrzne musi być dobrze zaimpregnowane. Stąd drzwi drewniane nie należą do najtańszych, ale doskonale komponują się z tradycyjnym budownictwem.

Drzwi zewnętrzne zwykłe czy do zadań specjalnych?

Aby drzwi spełniały swoje zadanie, muszą odznaczać się odpowiednimi parametrami, takimi jak: współczynnik przewodnictwa cieplnego U, ochrona przeciwpożarowa, izolacja dźwiękowa, odporność mechaniczna czy zabezpieczenia antywłamaniowe. W niektórych miejscach wymagane są właściwości lepsze niż te, które oferują przeciętne drzwi. Do takich miejsc należą np. firmy, domy osób zamożnych, budynki usytuowane blisko ruchliwych tras i lotnisk, domy energooszczędne i pasywne. W takich sytuacjach zwykłe drzwi zewnętrzne to za mało.

Dlatego klienci mają do dyspozycji drzwi zewnętrzne do zadań specjalnych, czyli np. drzwi antywłamaniowe dla tych, którzy mają co chronić, drzwi dźwiękoszczelne, które skutecznie odizolują nas od hałasów z otoczenia, drzwi pasywne, których współczynnik U jest bardzo niski, co znacząco ogranicza koszty zużycia energii, czy drzwi przeciwpożarowe, które są wymagane w niektórych zakładach przemysłowych, na stacjach benzynowych i wszędzie, gdzie występuje zwiększone ryzyko ognia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *