kategoria: Instalacje

Zaplanuj instalacje budowlane z ABC Architektury. Sprawdź, na jakie ogrzewanie i źródła energii najlepiej się zdecydować, jak wybrać kotły czy pompy ciepła. Dowiedz się również, jak zaplanować instalacje elektryczne i wentylacyjne. Twój przewodnik po instalacjach.

ścieki

Rola separatorów w oczyszczalniach

Każde domostwo czy zakład pracy produkuje każdego dnia ogromną ilość nieczystości płynnych; sprawność ich odprowadzania do oczyszczalni ścieków jest jednym z wielu istotnych czynników wpływających na czystość środowiska naturalnego. Jednakże nie wszystkie substancje mogą i powinny trafić do oczyszczalni, dlatego konieczne jest ich oddzielenie zanim jeszcze przedostaną się do instalacji kanalizacyjnej. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju separatory.

kanalizacja

Czym jest kanalizacja ciśnieniowa?

Systemy kanalizacyjne pozwalają pozbyć się nieczystości. Szerokie zastosowanie kanalizacji pozwoliło podnieść poziom higieny całych społeczności. Tam, gdzie występują duże skupiska ludzi, tworzy się potężną sieć kanalizacyjną zbierającą nieczystości od wszystkich okolicznych mieszkańców. Na mniej zaludnionych terenach możemy sami decydować, jaki rodzaj kanalizacji instalujemy.

Co warto wiedzieć o przedłużaczach zasilających do agregatów?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia generujące energię elektryczną niezależnie od sieci. Można więc korzystać z prądu w dowolnym miejscu, o ile dysponujemy paliwem. Jednak tak jak samo posiadanie gniazdek elektrycznych nie umożliwia uruchomienia urządzeń, tak i sam agregat na nic się nie zda, jeżeli nie mamy przedłużacza zasilającego. Co warto wiedzieć o tym przewodzie?

Najczęściej wykorzystywane rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła możemy podzielić na kilka rodzajów ze względu na sposób pozyskiwania ciepła i przekazywania go do pomieszczeń. Oto przykładu najczęściej wykorzystywanych rodzajów.

Dlaczego warto zdecydować się na kominek kaflowy

Dlaczego warto zdecydować się na kominek kaflowy

Współczesność niesie nam różne nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrzewania pomieszczeń. Coraz rzadziej spotykamy w naszych mieszkaniach tradycyjne piece, w których pali się węglem lub drewnem. Ku naszej wygodzie zastępujemy je ogrzewaniem c.o., elektrycznym albo gazowym. Często instalujemy u siebie ogrzewanie podłogowe, które jest całkowicie niewidoczne. W tej sytuacji określenie „ognisko domowe” staje się już wyłącznie symbolem odnoszącym się do naszego domu jako całości i niemającym już żadnego związku z jego dosłownym pojmowaniem. Jednakże mimo wygody, jaką mamy, stosując nowoczesne formy ogrzewania naszych domostw, drzemie w nas jakaś atawistyczna tęsknota za prawdziwym ogniskiem, za trzaskaniem iskier z płonącego drewna i za dymem wędrującym w górę komina. Widomym znakiem takiej tęsknoty są obecne w wielu domach tradycyjne kominki, w których można rozpalić prawdziwe, a nie tylko symboliczne ognisko domowe.

Inteligentny budynek, czyli jaki?

Inteligentny budynek, czyli jaki?

Inteligentne budynki to rozwiązania, z których szczególnie wiele korzyści odnoszą zarządcy biurowców, fabryk oraz instytucji publicznych. Inteligentne budynki wywodzą się z projektów inteligentnych domów. Co to tak naprawdę oznacza i jakie zalety wynikają z korzystania z tego typu budynków? Oto wszystko, co warto wiedzieć o funkcjonowaniu inteligentnych obiektów.

Zalety kominów systemowych

Kominek – kojarzy nam się z domowym ciepłem i zimowymi świętami, które chętnie spędzamy w gronie najbliższych. O ile wybór kominka wydaje się prosty, bo kierujemy się wyłącznie naszym poczuciem estetyki i wydajnością, jaką chcemy osiągnąć, wybór przewodu kominowego to już bardziej skomplikowana sprawa. Przewód kominowy ma bardzo ważne znaczenie, to on sprawia, że z kominka możemy korzystać bezpiecznie latami. Jaki komin wybrać, by nie narazić się na dodatkowe, zbędne koszty? W naszym artykule zaprezentujemy moc kominów systemowych, które obecnie są najbardziej słusznym rozwiązaniem.

Celuloza – nowoczesny sposób ocieplania budynków

Ocieplanie poddasza celulozą pozwala na pełną kontrolę jakości wypełnienia przegród. Jest możliwe do wykonania już przez dwuosobową ekipę, a z izolacją możemy dotrzeć nawet do najbardziej niedostępnych przestrzeni, do których nie dotarlibyśmy z innymi materiałami. Jeżeli ocieplenie zostanie wykonane profesjonalnie, możemy zagwarantować nawet 50 lat trwałości. Jak to się robi?

Domy szkieletowe a energooszczędność

Wizja mroźnej zimy, wraz ze wspomnieniami minionych lat i wciąż drożejącymi źródłami energii, coraz częściej jest powodem zainteresowania budownictwem energooszczędnym. Tego typu tendencje podyktowane są także kwestiami ekologicznymi. Sprawdzamy czy domy szkieletowe rzeczywiście są energooszczędne.

Etapy uzyskania uprawnień SEP-owskich

Kwalifikacje zawodowe dla elektryków – szerzej znane jako uprawnienia SEP-owskie – są dostępne dla każdego, kto wykaże się dostatecznym zasobem wiedzy specjalistycznej. Wiedza ta podlega szczegółowej weryfikacji w trakcie oficjalnego egzaminu. Zanim jednak do niego przystąpimy, powinniśmy zaliczyć kilka innych etapów. Na czym one polegają? Jaką drogę przejść, by uzyskać świadectwo kwalifikacyjne?