Instalacja fotowoltaiczna

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna jest innowacyjnym źródłem energii alternatywnej dla klasycznych źródeł prądu. Z biegiem lat inwestorzy prywatni oraz przedsiębiorcy zaczęli coraz częściej wykorzystywać panele słoneczne w celu pozyskania tańszej energii do ogrzewania, oraz zasilania urządzeń napędzanych elektryką. Co takiego sprawia, że instalacja fotowoltaiczna jest popularna i ekonomiczna? I jak zbudować taką konstrukcję?

Pierwsze kroki w planowaniu i budowaniu instalacji fotowoltaicznej

Pierwszym etapem podczas budowania instalacji fotowoltaicznej jest dokładne sprawdzenie zapotrzebowania na prąd w danym gospodarstwie domowym lub też zakładzie przemysłowym i firmach usługowych. W takim celu wylicza się średnie roczne zużycie energii i dopasowuje konkretne rozwiązanie z zakresu fotowoltaiki, które pokryje tę wartość nawet w 100%.

Ważnym czynnikiem jest sprawdzenie warunków terenowych, pomiary dachu oraz analiza czynników, które mogłyby utrudniać dostęp światła słonecznego do zainstalowanych paneli. Oględziny polegają na zlokalizowaniu drzew, anten, kominów oraz innych budynków, które są ulokowane blisko działki – informuje pracownik firmy Eko Anwa z Barlinka.

Po takiej analizie specjaliści pomagają dopasować rodzaj paneli pod względem ich mocy oraz rozmiaru. Pomiary połaci dachowej oraz ich lokalizacja pod względem kierunków świata pozwalają ustalić, czy instalacja powinna znaleźć się tylko na dachu, czy też wymagana jest konstrukcja wsporna.

Docelowa instalacja paneli fotowoltaicznych – istotne zasady

Instalacja paneli fotowoltaicznych jest wykonywana zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami. Specjaliści z  tego zakresu biorą pod uwagę maksymalne obciążenie konstrukcji dachowej i sprawdzają stan dachu oraz więźby. Do instalacji używa się tylko materiałów, które są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne takich jak:

  • stal nierdzewna,
  • aluminium.

Haki mocujące zostaną bowiem obciążone konstrukcją mocująca oraz modułami słonecznymi. W czasie zimy obciążenie powoduje także śnieg. Z tego powodu ważne jest, aby konstrukcja była bardzo solidna i przymocowana bezpośrednio do krokwi.

Kolejnym czynnikiem jest dobór przewodów oraz ich staranne zabezpieczenie. Najlepszym wyjściem jest wybór kabli miedzianych lub aluminiowych, które charakteryzują się dużą przewodnością. Ważna jest także długość przewodów i inne czynniki, które mogą być dobrane tylko przez osobę o kwalifikacjach elektrycznych projektowych.

Panele słoneczne – kwestie prawne

Od 19 września 2020 r. przepisy prawne informują, że instalacja fotowoltaiczna o mocy większej niż 6,5kWp musi zostać uzgodniona ze specjalistą od spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Taka konstrukcja musi także zostać zgłoszona do Komendy Straży Pożarnej. Ciekawostką jest, że w przypadku instalacji powyżej 50kWp należy dodatkowo uzyskać pozwolenie na budowę. Przepisy te stanowią dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Regulamin korzystania z serwisu