lampy

Charakterystyka osiedlowych lamp LED

Dobrze funkcjonujące oświetlenie osiedlowe może znacząco poprawiać komfort osób mieszkających w okolicy. Dzięki właściwie dobranym lampom i oprawom poruszanie się po zapadnięciu zmroku nie będzie stanowiło żadnego problemu, a na oświetlonym terenie poprawi się bezpieczeństwo i spadnie ilość aktów wandalizmu. Co ważne wykorzystanie źródeł światła wykonanych w technologii LED może znacznie ograniczyć koszty funkcjonowania systemu lamp.

Znaczenie dobrze dobranego oświetlenia osiedlowego

Oświetlanie terenu osiedla mieszkaniowego po zmroku przekłada się bezpośrednio na poprawę stanu bezpieczeństwa oraz samopoczucia mieszkańców. W miejscach, w których są zamontowane lampy uliczne, znacznie rzadziej dochodzi do przestępstw czy różnych chuligańskich wybryków. W takiej okolicy na ogół nie gromadzą się podejrzane osoby, na ogół jest też znacznie ciszej. Można powiedzieć, że dobrze dobrane oświetlenie osiedlowe to jeden z czynników decydujących o komforcie życia – mówi przedstawiciel firmy MT LED, która dostarcza profesjonalnego oświetlenia LED.

 Za sprawą zamontowania dobrego oświetlenia osiedlowego cały teren staje się nie tylko bardziej bezpieczny, lecz również bardziej przyjazny. Mieszkańcy mogą bez obaw wychodzić po zmroku na spacery, uprawiać sport, np. popularne bieganie czy nordic walking. Nie miewają też żadnych problemów z wieczorem wyjściem z psem czy z późnymi powrotami z pracy.

Efektywnie działające oświetlenie osiedlowe bardzo korzystnie wpływa na zadowolenie mieszkańców i ponoszone przez nich koszty. Na naszej szerokości geograficznej oświetlenie uliczne jest eksploatowane przez wiele godzin, zwłaszcza późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. W związku z koniecznością tak długiego doświetlania terenu zużycie energii przez używane lampy może być znaczne. Ponieważ koszty produkcji energii elektrycznej wciąż rosną, poziom opłat za wykorzystywany na potrzeby oświetlenia osiedlowego prąd może stanowić poważną pozycję w budżecie wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni lub miasta. Sposobem na ograniczenie wydatków jest używanie lamp LED.

Najważniejsze cechy osiedlowych lamp LED

Do najważniejszych parametrów osiedlowych lamp LED należą bez wątpienia wszystkie kwestie związane z kosztami. Liczy się nie tylko cena zakupu oprawy, źródła światła i mocowania pozwalającego na ich montaż, lecz również wszystkie koszty eksploatacyjne. Kluczowe jest tu rzecz jasna zużycie energii, jednak warto zwrócić uwagę również na podawany przez producenta przewidywany czas pracy urządzenia.

Ważnym parametrem jest również ilość wytwarzanego światła oraz jego jakość. Trzeba pamiętać, że w przypadku lamp osiedlowych nie obowiązuje zasada im więcej, tym lepiej. Moc lamp powinna być dobrana do potrzeb tak, by światło z jednej strony dawało wystarczającą ilość lumenów, z drugiej, by niepotrzebnie nie raziło mieszkańców i przechodniów, przyczyniając się do tworzenia tzw. zanieczyszczenia światłem.

Na uzyskiwane przy montażu oświetlenia osiedlowego efekty ma również bardzo duży wpływ jakość i rodzaj opraw i ich mocowań. Warto pamiętać, że w przypadku terenu osiedla mieszkaniowego światło działa najskuteczniej wtedy, kiedy jest rozproszone na obszarze, w którym ma poprawiać widoczność. Nie powinno więc uciekać do góry czy w stronę, która nie wymaga doświetlania. Bardzo istotny jest więc wybór takich opraw, które pozwalają na kierowanie światła w wybrane miejsca.

Regulamin korzystania z serwisu