Do czego służy frezarka?

Frezarka jest sprzętem, który wykorzystuje się w celu obróbki ze skrawaniem powierzchni płaskich. Nadaje się idealnie do wycinania rowków, gwintów oraz kół zębatych. Stąd łatwo zrozumieć, dlaczego frezarka funkcjonuje również pod nazwą obrabiarki.

Rodzaje frezarek

Niezależnie od typu produktu, każda frezarka działa bardzo podobnie. Materiał obrabiany jest za pomocą frezy, wprawionego w ruch obrotowy, a urządzenie przesuwa się po płaskiej powierzchni przedmiotu, który poddany jest obróbce. Materiał natomiast porusza się ruchem posuwowym, krzywoliniowym lub prostoliniowym. Podobny sposób działania nie oznacza, że wszystkie frezarki są takie same. Rozróżnia się je na podstawie kilka kryteriów. Pierwszym jest budowa urządzenia. Na rynku znajdziemy frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe oraz poziome, pionowe i uniwersalne. A także takie, które przeznaczone są do drewna i gwintów. W zależności od położenia gwintu, spotkamy frezarki równowrzecionowe, dolnowrzecionowe i górnowrzecionowe.

Frezarki CNC

Frezarki można wykorzystywać zarówno do prac w przydomowym, hobbystycznym warsztacie, jak i w profesjonalnych firmach. Są szczególnie istotnym urządzeniem w przypadku produkcji detali wykorzystywanych we wszystkich gałęziach przemysłu, takich jak detale ze stali nierdzewnej, mosiądzu, aluminium i tworzyw sztucznych. W zakładach, w których produkuje się m.in. wymienione powyżej detale, stosuje się najnowocześniejszy typ frezarki, czyli Computerized Numerical Control. Urządzenie to charakteryzuje się elektronicznym wyposażeniem, wysoce rozbudowanymi funkcjami, sterowaniem numerycznym oraz szerokim profilem działania. Dzięki zautomatyzowanym centrom obróbczym, możliwe jest efektywne wykonanie najbardziej skomplikowanych i precyzyjnych detali. Zlecając podwykonawcy wykonanie niewielkich elementów, warto zorientować się czy dysponuje on technologią CNC.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu