kanalizacja

Czym jest kanalizacja ciśnieniowa?

Systemy kanalizacyjne pozwalają pozbyć się nieczystości. Szerokie zastosowanie kanalizacji pozwoliło podnieść poziom higieny całych społeczności. Tam, gdzie występują duże skupiska ludzi, tworzy się potężną sieć kanalizacyjną zbierającą nieczystości od wszystkich okolicznych mieszkańców. Na mniej zaludnionych terenach możemy sami decydować, jaki rodzaj kanalizacji instalujemy.

Co to jest kanalizacja ciśnieniowa?

Tam, gdzie gospodarstwa nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej, konieczne jest zainstalowanie własnych niezależnych rozwiązań. Jednym z nich jest kanalizacja ciśnieniowa. Co to jest i czym się charakteryzuje? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy specjalistę z firmy Inwap Haas.

System kanalizacji ma za zadanie odprowadzać ścieki z gospodarstw domowych albo zakładów przemysłowych i innych. Może się to odbywać grawitacyjnie, z wykorzystaniem siły przyciągania – wówczas nieczystości po prostu ściekają. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Tam, gdzie nie można zastosować kanalizacji grawitacyjnej lub byłaby ona niewystarczająca, instaluje się kanalizację ciśnieniową. Jest ona wyposażona w pompę, która wymusza przepływ nieczystości.

Specyfikacja poszczególnych elementów systemu kanalizacji ciśnieniowej zależy od warunków, oczekiwań i planowanego stopnia eksploatacji. Każda instalacja jest więc wykonywana indywidualnie z uwzględnieniem wszystkich tych czynników. Można jednak opisać ogólnie budowę i działanie kanalizacji ciśnieniowej – to robimy poniżej.

Jak jest zbudowana kanalizacja ciśnieniowa?

Mówiąc ogólnie, kanalizacja ciśnieniowa składa się z trzech typów elementów. Są to: zbiornik, pompa oraz przewody, czyli rury.

Zbiornik na nieczystości może mieć postać dołu lub pojemnika betonowego albo wykonanego z tworzywa sztucznego. Jego pojemność powinna być dostosowana do potrzeb danego gospodarstwa.

Kluczowym elementem kanalizacji ciśnieniowej jest pompa, która odpowiada za odprowadzanie nieczystości do punktu odbiorczego. Najczęściej jest ona wyposażona w rozdrabniacz. Pozwala on w masie nieczystości niwelować elementy stałe, które mogłyby zapchać rury. W instalacjach ciśnieniowych stosuje się bowiem orurowanie o niewielkiej średnicy (na ogół między 40 a 125 mm) wykonane z tworzyw sztucznych – PCV oraz HDPE. Zastosowanie pomp z rozdrabniaczem zapobiega także osadzaniu się stałych nieczystości na dnie zbiornika, dzięki czemu nie dochodzi do zagniwania oraz powstawania nieprzyjemnych zapachów. Moc silnika i wydajność pompy dostosowuje się do potrzeb danego gospodarstwa lub firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *